Santander, telekom devi Telefonica ile iş birliğine giderek 5G teknolojisinin bankacılıktaki kullanım senaryolarını araştıracak.

Finextra’nın haberine göre Madrid’in yakınlarındaki Alconendas şehrindeki iki şubeye dağıtılan teknoloji, 5G’nin şubeden şubeye video konferans, düşük gecikmeli bulut depolama ve sanal gerçeklik gibi potansiyel kullanım alanlarını test edecek.

Santander İspanya’nın CEO’su Rami Abouhakir konuyla ilgili olarak: “Yeni teknoloji, işlemlerde daha iyi bir bağlantıya ve daha hızlı yanıt vermemize olanak sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Müşteriler ilk 5G bankacılık deneyimini ilk elden deneyimleyebilecekken Aboukhair, Santander’in Telefonica ile daha büyük çaplı projelerde veya acil durumlarda tam donanımlı mobil ofislerin tanıtılması gibi daha geniş kapsamlı projeler üzerinde çalışmayı kabul ettiğini belirtti.

Diğer taraftan bu teknoloji, mevcut ekipmanları değiştirmeye gerek kalmadan ofislerde kritik hizmetleri dağıtmak veya sabit ağda bulunan özellikleri ve hizmetleri koruyan küresel bir 5G yedekleme sistemine sahip olmak için düşük gecikmeli bir bulut sistemine güvenmeyi sağlayacaktır.