Son 3 yıl içinde dünya genelinde yeni teknolojilere yapılan 1 trilyon dolarlık yatırıma rağmen bankaların büyük bir kısmı dijital dönüşüme yönelik çalışmalarından fayda göremedi.

Finextra’nın haberine göre Accenture’un bankaların IT yatırımlarına yönelik yayınladığı rapor, 160 uluslararası bireysel ve ticari bankanın dijital teknolojilere yaptığı yatırımı ve bunun karşılığını alıp almadıklarını ölçüyor.

Rapora göre ağırlıklı olarak dijital hizmetlere yatırım yapan bankalar daha fazla kâr elde etmiş. Ancak bu durum çoğunlukla gelirin artmasından değil, maliyetlerin azalmasından kaynaklanıyor.

Accenture’un raporuna göre bankaların sadece %12’sinin tamamen dijital dönüşüme geçtiği görülüyor. %50’si ise biraz ilerleme kaydetmiş durumda. Kalan %38’lik kesim ise dönüşümlerinin tam ortasında, ancak Accenture’ın ifadesine göre onların da dijital stratejileri tutarlılıktan yoksun.

Accenture, bu meselenin İngiltere ve Avrupa bankaları için giderek daha kritik bir hale geldiğini belirtiyor. Bankalar ve girişimler arasındaki rekabeti artırmak için tasarlanan PSD2 gibi düzenlemeler söz konusu olunca tutarlı bir dijital dönüşüm stratejisi hiç olmadığı kadar önem taşıyor.

Accenture bankaların ‘dijital dönüşüme ne kadar para harcarsak o kadar geri dönüşümü olur’ kafasından çıkmalarını ve yeni teknolojilere ayrılan bütçeden ziyade yeni iş modelleriyle daha riskli bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini vurguluyor.