Mastercard, İskandinav bölgesine hızlı, sınır ötesi, çoklu para birimi destekleyen hesaptan hesaba ödeme işlemlerini getirmek için P27 Nordik Ödeme Platformu ile anlaştı.

FinTech Futures’ın haberine göre ortaklar bunun, dünyada düşük maliyet, daha yüksek güvenlik ve artan rekabet gücü ile anında ödemeler sunacak gerçek zamanlı ve çoklu para birimi destekleyen tek platform olduğunu iddia ediyorlar.

P27 Nordik Ödeme Platformu Danske Bank, Handelsbanken, Nordea, OP Financial Group, SEB ve Swedbank tarafından kurulmuştu.

Temel altyapı kurulduktan sonra anlaşma kapsamında platforma dayalı daha fazla ortak ürün ve hizmet geliştirilmeye çalışılacak.

Mastercard’ın Avrupa Başkanı Javier Perez konuyla ilgili olarak bu ortaklığın Mastercard’ın yeni ödeme deneyimlerinin güvenilir sağlayıcısı olma vizyonunun kanıtı olduğunu savunuyor. İskandinav pazarının elektronik ödemelerin kullanımı ve gelişiminde küresel lider olduğunu söyleyen Perez, yeni altyapının dünyanın geri kalanına göre oldukça avantajlı olduğunu vurguluyor.

P27 Nordik Ödeme Platformu CEO’su Lars Sjögren de tek bir arayüzün, bankaların hem yurt içinde hem de yurt dışında tüm ödemelerin gerçekleştirilmesini kolaylaştıracağına inanıyor.

Bankalar bu ortaklıkla birlikte aktif şemaların gerçek zamanlı görünümlerinden, katılımcı bilgilerinden, şemalar arasındaki dengelerden ve veri bakımından zengin bir kümeden faydalanacak.