Standard Chartered, Botsvana, Zambiya ve Zimbabve olmak üzere 3 Afrika ülkesinde daha dijital bankacılık hizmetini başlattığını duyurdu.

Banka, Afrika’daki dönüşümün bir parçası olarak daha önce Uganda, Tanzanya, Gana, Kenya ve Fil Dişi Sahili’nde de dijital bankacılık hizmetini başlatmıştı.

African News Agency’nin haberine göre Bankanın bu genişleme hamlesi kıtadaki dijital servislerin daha geniş kitlelere yayılmasının tam ortasına denk geldi. Büyüyen bir ekonomiye ve nüfusa sahip olan bölgede dijital servislere erişim talebi de gün geçtikçe artıyor.

Fil Dişi Sahili’nde dijital bankacılık hizmeti 18.00 yeni hesapla başlamış ve beklentileri aşarak şaşırtmıştı. Uganda’da ise sekiz katlık bir artış görüldü. Tanzanya’da da yılın bu zamanına kadar 2018’in tamamından daha fazla yeni hesap açıldı.

Standard Chartered’ın Afrika’daki dijital genişlemesinin Eylül 2019 yılıda planlanan Nijerya lansmanıyla devama etmesi bekleniyor.

Banka, dijital bankacılık hizmetinin yanı sıra SC Keyboard hizmetini de duyurdu. Bu klavye müşterilerin çeşitli finansal hizmetlere herhangi bir sosyal ya da mesajlaşma uygulamasından ulaşma imkanı sunuyor.

Klavye tabanlı bankacılık hizmeti sayesinde müşteriler herhangi bir sosyal ya da mesajlaşma uygulaması üzerinden gerçek zamanlı para gönderme, fatura ödeme ve bakiyelerini kontrol etme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorlar.