Haftanın FinTech Gelişmeleri – 07.07.2019

7 Temmuz 2019
32 Görüntüleme

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Teknoloji şirketlerinin finansal hizmetler sunmasıyla ilgili artık neredeyse her hafta yeni haberler okuyoruz. Bunlardan biri ise Japonya’nın sohbet uygulaması Line… İki yeni finansal ürün ile karşımıza çıkan Line, Çinli WeChat’in izinden gidiyor. Japonya’daki bir diğer gelişme ise hükümetin nakitsiz ödemelerin yaygınlaşmasına yönelik teşvik programı oldu.

PayPal’ın bakiyeleri banka hesabına aktarmak için Kanada’da Visa Direct çözümünü kullanması, İsveçli mobil ödeme uygulaması Swish’in bluetooth tabanlı mobil ödeme çözümü ve İngiltere’deki düzenleyici FCA’in dijital finans danışmanlığı alanında şirketleri düzenlemeye başlaması, gündemdeki diğer dikkat çekici gelişmelerdi…

1. Line’dan İki Yeni Finansal Ürün: Line Score ve Line Securities

Japonya’nın sohbet uygulaması iken WeChat’in yolundan giderek finansal hizmetler sunmaya başlayan Line, iki yeni ürünü kullanıma sunuyor.

 • Line Score ile kullanıcılar, verdikleri bilgilere ve platformdaki hizmetlerle etkileşimlerine göre skorlanacak ve bu skorlar, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak olan kredi ürününün faiz oranı ve kredi tutarının belirlenmesinde kullanılacak.
 • Skoru yüksek olanlar, kişiselleştirilmiş teklifler alabilecek ve Airbnb gibi işyerlerinde indirimli fiyatlardan da yararlanabilecek.
 • Line Securities ise kullanıcılara Japonya’daki 100 hisse senedi için alım-satım imkanı verecek.
 • Mikro yatırımcıları da platforma çekmeyi hedefleyen çözüm üzerinden 150 yen’den (1,4 dolar) başlayan tutarlarda işlem yapılabilecek.

2. Japonya’da Hükümet, Nakitsiz Ödemeleri Yaygınlaştırmak için Ödül Programını Devreye Alacak

Ödemelerin %80’inde nakit kullanılan Japonya’da QR kod tabanlı mobil ödemeler son dönemde yaygınlaşmaya başladı.

 • Mobil ödemelerde yaygınlaşmanın istenen seviyede olmamasının sebepleri, düşük suç oranının etkisiyle insanların üzerinde fazla nakit taşıması ve yaşlı nüfusun teknoloji uyumunun düşük olması olarak gösteriliyor.
 • Bu tabloyu değiştirmek isteyen hükümet, mobil ödeme ve diğer nakitsiz ödeme yöntemlerini kullananların sonraki alışverişlerinde kullanabilecekleri puanlar kazanmasını sağlayacak.
 • Proje için 2,6 milyar dolar bütçe ayrıldığı belirtiliyor. Hedef ise 2025 yılına kadar nakitsiz ödemeleri 2 katına çıkarmak.
 • Yapılan bir araştırmaya göre Japonya’da kasiyerler nakit yönetimi için günde 2,5 saat harcıyor. Bankaların ATM ağı ve nakit paranın taşınmasından kaynaklanan yıllık maliyeti ise 1 trilyon yen, yani yaklaşık 10 milyar dolar.

3. PayPal, Anlık Transfer Çözümü için Visa ile İşbirliği Yapıyor

Instant Transfer isimli çözümüyle Kanada’daki kullanıcılarının hesaplarındaki bakiyeyi, Visa debit karta, dolayısıyla banka hesabına hızlı biçimde aktarmasını sağlayacak olan PayPal, Visa Direct altyapısını kullanacak.

 • Çözüm ile bireyler ve KOBİ’ler, işlemlerini 7/24 hızlı biçimde gerçekleştirebilecek.
 • Bu işbirliği ile Visa, Visa Direct çözümünün anlık transferlerinde kullanımını arttırmaya yönelik yeni bir adım daha atmış oldu.

4. Swish, Mağaza İçinde Bluetooth Tabanlı Mobil Ödeme Yaptıracak

İsveç’te e-ticarette yaygın olarak kullanılan P2P ödeme uygulaması Swish, mağaza içi mobil ödemeler için Nets ile işbirliği yapıyor.

 • İşbirliği doğrultusunda Swish kullanıcıları telefonlarını, terminallerin yanına yerleştirilen bluetooth kutulara yaklaştırarak ödeme yapabilecek.
 • Temassız ödemelere benzer bir deneyimin sunulacağı akışın pilot çalışması 2 restoranda yapılacak.
 • Nüfusu 10 milyon olan İsveç’te 7 milyon kişinin Swish kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

5. FCA, Dijital Finans Danışmanlığı Alanında İlk Onaylarını Verdi

İngiltere’de düzenleyici kurum FCA (Financial Conduct Authority), fintech’in gözde başlıklarından biri olan dijital finans danışmanlığıalanında hizmet vermek isteyen şirketleri düzenlemeye başladı.

 • Bu kapsamda onay alan ilk girişimler ise MyEva isimli bir chatbot’u olan Wealth Wizards ve Multiply oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı
Basın Bülteni
10 görüntüleme
Basın Bülteni
10 görüntüleme

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

KPMG Fintech ve H2 Ventures işbirliği ile bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı Uluslararası danışmanlık, denetim…

Finans sektörünün en iyileri Sardis Ödülleri’nde buluşuyor
Bankacılık
23 görüntüleme
Bankacılık
23 görüntüleme

Finans sektörünün en iyileri Sardis Ödülleri’nde buluşuyor

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Finans sektöründe inovasyonu ve pazarlama başarısını kutlamak; bankalar, sigorta şirketleri, FinTech şirketleri, diğer finansal kuruluşlar hayata geçirilen en yenilikçi projeleri…

Ödemeler dünyasında yapay zeka kullanımı
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka kullanımı

Tahsin Özyer - 18 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma değindi. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Teknoloji…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.