FinTech şirketleri dijital çağa uygun olarak sundukları basit, hızlı ve daha verimli hizmetlerle bankacılık sektörünün ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Sektör uzmanlarına göre bankalar ve FinTech’lerin finans dünyasına daha fazla yarar sağlayabilmeleri için iş birliği oldukça kritik bir öneme sahip. Bankalar geniş bir müşteri tabanına sahipken FinTech’ler ucuz ve verimli çözümlere sahip. Dolayısıyla iki taraf da birbirlerinden etkin bir şekilde yararlanabilir.

Emirates NBD’nin dijital bankacılık ayağı Liv’in başkanı Jayesh Patel, bankaların ve FinTech’lerin amaçlarının ortak olduğunu. Bu iki taraf arasındaki ortaklığın finansa hizmetler alanına değerli bileşenler kazandırabileceğini söylüyor.

Patel bankaların yeni servisleri kolay bir şekilde piyasaya sürdüğünü belirtirken FinTech’lerin yeniliklerden para kazanmanın yollarını bulduğunu da vurguluyor ve ekliyor: “FinTech’ler belirir konulara odaklanır, onları çözer ve müşteri için gelişmiş bir deneyim yaratır. Bu da bankaların müşterileri için daha fazla hizmet eklemesini sağlar

Visa’ın stratejik ortaklıklardan sorumlu müdürü Otto Williams ise konuyla ilgili olarak: “FinTech girişimleri kaynakları, altyapıyı ve geleneksel bankaların ölçeğini kullanabilirken bankalar, müşteri deneyimini geliştirmek ve işletme maliyetlerini azaltmak için veri analitiği yeteneklerinden ve düşük maliyetli modelden yararlanabilir” ifadelerini kullandı.

Standard Chartered UAE’de bireysel bankacılıktan sorumlu müdür Sonny Zulu da bankalar ve FinTech’lerin birbirlerini tamamladığını söylüyor: “Geleneksel bankalar FinTech’lerin inovasyon hızına yetişemiyorlar. FinTech’ler ise kendi başlarına piyasada durmakta zorlanıyorlar. İki taraf arasındaki iş birilikleri tam anlamıyla bir kazan-kazan durumu.”