TechFin, FinTech ile rekabet halinde

8 Temmuz 2019
31 Görüntüleme

FinTech dendiğinde genel olarak akıllara dijital çağda sundukları hizmetleri geliştirmeleri için teknolojiyi kullanan finansal kuruluşlar geliyor. FinTech sektörüne teknoloji girişimleriyle iş birliği yapan bankalar öncülük ediyor.

Öte yandan piyasada finansal hizmet sunmak isteyen birçok teknoloji şirketi de bulunuyor. Bunlar da finansal kurumlar ya da girişimlerle iş birliği yaparak sektöre girmek istiyorlar. Buna da “TechFin” adını veriyoruz.

Alibaba Kurucu Ortağı Jack Ma, 2016 yılında bu konuya yönelik şöyle bir ifade kullanmıştı: “Finans sektörünün geleceğinde iki büyük fırsat var. Birisi tüm finansal kurumların dahil olacağı online bankacılık. Diğeri ise internet finansı. Bu da tamamen sektörün dışındaki oyuncular tarafından yönetilecek.

Kakao Pay, Jack Ma’nın da ifade ettiği “internet finansı” terimine öncülük eden teknoloji firmalarından biri. Bir mesajlaşma uygulaması olan Kakao’nun ödeme hizmeti ayağı olan Kakao Pay, kullanıcıların diğer finans kurumlarındakilerin de dahil olmak üzere finansal verilerinin tamamını bu uygulama üzerinden kontrol edebilecekleri bir hizmet sunacak.

Diğer taraftan yine Kakao’ya benzer bir şekilde mesajlaşma uygulaması olan Line da finansal hizmetler sunmaya başlayan bir platform haline geldi. Geçtiğimiz haftalarda şirket “Line Score” adı altında kredi derecelendirme hizmetine başlayacağını açıkladı. Uygulama tabanlı kredi hizmeti sunacak olan şirket, Line Score adını verdikleri derecenlendirmeye dayanarak kişinin maksimum alabileceği kredi tutarını belirleyecek.

Bunlar finansal hizmetlere yoğun bir şekilde yönelen teknoloji şirketlerinden sadece birkaçı. Mesajlaşma uygulamalarının yanı sıra Apple, Facebook, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinin de finansal teknolojilere yönelik çalışmaları gün geçtikçe artıyor.

Kore Finans Entitüsü’nden bir araştırmacı konuya yönelik: “Bu eğilimler teknoloji ve finans şirketlerini karşı karşıya getiriyor. Teknoloji göz önüne alındığında bu şirketlerinin sahip olduğu sermaye ve finansal olmayan verilerin bir avantajı olabilir. Bununla birlikte geleneksel finans şirketleri de tüketiciler tarafından daha fazla güvenilme eğiliminde.” ifadelerini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı
Basın Bülteni
11 görüntüleme
Basın Bülteni
11 görüntüleme

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

KPMG Fintech ve H2 Ventures işbirliği ile bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı Uluslararası danışmanlık, denetim…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.