Dijital banka Neo, kurumsa bir çoklu para birimi hesabı hizmeti sunmak için İspany Merkez Bankası’ndan yasal onayı aldı.

Crowfund Insider’ın haberinde, şirketin açıklamasına göre Neo’nun şimdi İspanya Merkez Bankası denetiminde bir PSD2 ödeme kurumu oluşturacağı söyleniyor. Londra ve Cambridge’de geliştirme laboratuvarları bulunan İspanya merkezli şirket, böylelikle hesap sahiplerinin yaklaşık 30 farklı para biriminde satın alma, saklama ve ödeme yapmalarına izin verileceğini belirtiyor.

Açıklamaya göre Neo hesabı müşterinin adına bir IBAN içerecek ve müşterilere genişletilmiş otomasyon yetenekleri sunmak için tamamen programlanabilir olacak.

Şirket, İngiltere’de Neo Fintech Lab tarafından geliştirilen tescilli bir “Çekirdek Bankacılık Sistemi”ne dayanacağını söylüyor. Ödeme hizmetleri, Neo Capital Markets tarafından halihazırda sunulan FX hedge hizmetleri ile birlikte yürütülecek. Müşteriler 90’ı aşkın para birimini hedge edebilecek ve 30’un üzerinde para birimi için tek bir yerden alım/ödeme işlemi gerçekleştirebilecek.

Neo’nun hizmetleri arasında şu anda uluslararası ödemeler ve tahsilatlar için sanal çoklu para birimi hesapları, döviz cinsinden korunma çözümleri ve hazine yatırımı bulunuyor. Platform, müşterilerin maliyetleri düşürmesine, aynı zamanda kullanıcıların hazine departmanlarını dijitalleştirmelerine ve görevleri otomatikleştirmelerine olanak sağladığını iddia ediyor.