Uluslararası para transferi hizmeti Remitly müşteri tabanını dünyaya yaymak üzere 220 milyon dolar değerinde yatırım aldı.

Daha çok göçmenlerin, arkadaşlarına ve akrabalarına para transferi gerçekleştirebilmesine odaklanan Seattle merkezli Remitly, yılda yaklaşık 6 milyon dolar değerinde işlem gerçekleştiriyor.

TechCrunch’ın haberine göre yatırımın 135 milyon dolarlık kısmı Seri E özkaynak, 85 milyon dolarlık kısmı ise borç finansmanı olarak belirtilmiş. Özkaynak kısmına sürdürülebilirliği ve finansal katılımı teşvik eden ve yüksek performanslı işletmelere odaklanan ‘Generation Investment Management’ firması öncülük ediyor. Borç finansmanı kısmı ise Barclays, Bridge Bank, Goldman Sachs ve Silicon Valley Bank’tan geliyor.

Remitly bu yatırımla birlikte şirketin değerlemesinin ne kadar olduğunu açıklamadı ancak habere yakın kaynaklar bu değerlemenin 1 milyar dolara yaklaştığını söylüyor. Şirket 2017’de 450 milyon dolar değerlemeye ulaştığını söylemişti. Remitly’nin rakibi olarak gösterilebilecek sınır ötesi ödeme firması TransferWise’ın da 3.5 milyar dolar değerinde olduğunu hatırlatalım.

Alınan yatırımı, şirketin müşteri tabanını dünya geneline yaymak için kullanacağını söyleyen kurucu Matt Oppenheimer, daha fazla insana ulaşarak para transferini kolaylaştırmak istiyor. Remitly ile kullanıcılar halihazırda 16 ülkeden para gönderebiliyorken 44 ülkeden para alabiliyorlar.

Oppenheimer şirketin şimdilik genişlemek için belirli bir pazarı hedef almadığını söylese de şirketin finansal katılımın düşük ve para transferi olanaklarının zayıf olduğu bölgelere yönelmesi bekleniyor.

Yatırımdan bağımsız olarak Oppenheimer, Libra ile ilgili sorulara da: “Facebook’un ürününün gerçek dünyada nasıl çalışacağına dair çok fazla ayrıntı yok. Remitly, Libra projesini yakında takip ediyor” şeklinde cevap verdi.