Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Hafta içerisinde açıklanan 11. Kalkınma Planı’nda “blockchain tabanlı merkez bankası dijital parası” ifadesine yer verilmesi ilgi çekerken planda, PSD2 ile uyumlu mevzuatın sinyalleri de verildi. FinTech İstanbul’un ürettiği Açık Bankacılık raporu ise başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada bankacılığı yeniden şekillendirmekte olan bu yeni yaklaşıma ışık tutuyor.

Libra ise gündemdeki yerini koruyor. Trump’ın ve Çin Merkez Bankası’nın değerlendirmeleri bir hayli ilgi çekici… Avrupa’da 14 Eylül olan SCA’e (Strong Customer Authentication) uyum tarihinin 18 ay ötelenmesi ile için yeni bir talep yapıldı. Hollanda’da bankalarla kişisel verileri koruma kurumu karşı karşıya gelirken internet tarayıcısıyla bilinen Opera’nın OPay isimli mobil cüzdanıyla Afrika’da bir super app olma hevesi okumaya değer gelişmeler arasında yer aldı.


1. FinTech İstanbul’dan Açık Bankacılık Raporu

Finans dünyasının son dönemde en çok konuşulan kavramlarından biri olan Açık Bankacılık uygulamalarının sayısı, dünyanın birçok bölgesinde hızla artıyor.

  • Bazı bölgelerde düzenleyiciler, bazı ülkelerde ise inovatif bankalar öncülüğünde yaygınlaşan Açık Bankacılık’la ilgili Türkçe bir rapor paylaşıldı.

2. 11. Kalkınma Planı’nda Merkez Bankası Dijital Parasına ve FinTech Hedeflerine Yer Verildi

11. Kalkınma Planı’nda Mali Piyasalar başlığı altında uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirmek için ülke işbirlikleri yapılacağı ve blockchain tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulamaya konulacağı belirtildi.

  • Lojistik ve Ulaştırma başlığında da blockchain uygulamalarının yaygınlaştırılacağına yer verilirken kamu hizmetlerinde büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zeka, blockchainteknolojilerinden yararlanmak için süreç ve altyapı iyileştirmeleri yapılacağı ifade edildi.

3. Trump’ın ve Çin Merkez Bankası’nın Gündeminde Libra Var

Libra’nın açıklamasının ardından dijital paranın dünya ekonomisine etkileri tartışılmaya devam ediyor.

  • Çin Merkez Bankası’nın konuya bakışının yansıtıldığı bir haberde, Libra başarılı olursa dolar merkezli uluslararası ödeme sistemlerini etkilenebileceği ve bunun yakından izlenmesi gerektiği şeklindeki görüşe dikkat çekiliyor.

4. EPSM, SCA’ye Uyum için 18 Ay Ek Süre İstedi

PSD2 düzenlemesi kapsamında finans kurumlarının 14 Eylül’e kadar uyum sağlanması istenen SCA (Strong Customer Authentication) için, tarihin ötelenmesinin ilk işareti iki hafta önce verilmişti.

  • EBA (European Banking Authority), haziran ayının sonunda yaptığı açıklamada PSD2’ya doğrudan tabi olmayan kurumlardan kaynaklanan gecikmeler nedeniyle yetkili otoritelerin kısıtlı ek zaman tanıyabileceğini belirtmişti.

5. Hollanda’da Bankaların Planı, Kişisel Verileri Koruma Otoritesine Takıldı

Hollanda’da ING’nin, kişiselleştirilmiş e-posta ve SMS vb. direkt pazarlama çalışmalarını daha etkin yönetebilmek için ödeme verilerini kullanacağını açıklamasının ardından gelen şikayetler üzerine, ülkedeki kişisel verileri koruma otoritesi (Autoriteit Persoonsgegevens-AP) bankaların bunu yapma yetkisinin olmadığını açıkladı.

  • ING dışındaki bankaların da bu tür çalışmalar yaptığını belirten AP, ülkedeki bankalar birliğine bir mektup yazdı ve özellikle hastane, eczane, kumarhane gibi alanlarda yapılan ödemelerin hassas olduğu vurgulandı.

Bonus: Opera’nın Afrika Pazarına Odaklanan Mobil Ödeme Çözümü OPay 50 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Teknoloji dünyasının finansa ilgi gösteren oyuncularından biri, internet tarayıcısıyla tanınan Norveçli Opera…

  • 2016 yılında Çinli bir konsorsiyum tarafından 600 milyon dolar karşılığında satın alınan Opera, Nijerya pazarına odaklı yeni nesil çözümler sunmaya başladı.
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.