Güney Kore’nin önde gelen kredi kartı şirketi Shinhan Card’a blockchain tabanlı ödeme sistemi patenti verildi.

Korea Times’ın haberine göre Shinhan Financial Group üyesi, harcama limitlerini belirlemek, aylık taksit ve satıcılara ödeme yapmak da dahil olmak üzere kredi kartı işlevselliği sunan blockchain teknolojisine dayalı “dünyada ilk” olan bir hizmeti geliştirdiğini söyledi.

Şirket resmi açıklamasında: “Kredi kartlarının bu kilit işlevlerini kullanan hizmetler blockchain bazlı sisteme genişletilecek. Mevcut olan blockchain tabanlı hizmetlerin çoğu çevrimiçi işlemler için kullanıcı kimliğini tanımlamayla sınırlı olacak şekilde çalışıyor. Bu sistem kayda değer bir gelişme sağlayacak.

Patenti, teknoloji incelemelerini içeren bir fizibilite çalışması başlattıktan yaklaşık bir buçuk yıl sonra aldık. Patentin Avrupa ülkeleri, ABD, Japonya, Çin, Vietnam ve Endonezya’da geçerli olması için çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yılın başlarında kardeş firma Shinhan Bank, kredi ürünleri için onay sürecini hızlandırmak adına blockchain teknolojisini kullandığını söyledi. Spesifik olarak banka, yeterlilik veya kredi verme için gerekli olan ispat maddelerini doğrulamak adına bir blockchain platformu kullanacak.