Hollanda merkezli ING, mobil cihazları POS terminaline dönüştüren bir yazılım üzerinde çalışıyor.

ING’nin bu uygulaması şu anda İstanbul’aki yaklaşık 200 küçük işletme ile test ediliyor. Ödemeleri kabul etmek için ek bir donanım eklentisi gerektirmeyen uygulama, Square firmasının kablo bağımlı mPOS teknolojisi için bir tehdit teşkil ediyor.

Uygulama üzerinden iletilen işlem verileri , kullanıcıların envanteri takip edebilmeleri ve günlük işlemleri gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmeleri için bulutta saklanarak depolanıyor.

Mastercard ile çalışan ING, bu hizmeti ticari ortamda pilot eden ilk Avrupa bankası olma özelliğini taşıyor.

ING ödeme merkezinde proje lideri olan Abisin Gürsel Akbatur konuyla ilgili olarak: “Bu uygulama, geleneksel bir ödeme sayacı olmayan küçük işletmeler veya sık sık hareket halinde olan düşük işlem hacimli işletmeler için idealdir. Pahalı terminallere yatırım yapmak zorunda kalmadan iş sahiplerine her zaman ve her yerde ödemeleri kabul etme yetkisi verir.” ifadelerini kullandı.

Mastercard’a göre 1,5 milyon küçük-orta ölçekli işletme ve taksici, çiçekçi ve elektrikçi gibi milyonlarca başka mikro işletme sahibi var. Bunlar dijital ödemeleri kabul ederek satışlarını artırabilir ve maliyetleri düşürebilirler.