Brezilya’nın en yüksek nüfusuna sahip beşinci şehri (2.7 milyon) olan Fortaleza’da bu yılın sonuna kadar toplu taşımada bitcoin (BTC) ödemeleri kabul edilmeye başlanacak.

The Block’un haberine göre Ceara Eyaleti ve Özerk Yolcu Kooperatifi (Cootraps) Fortaleza vatandaşlarına mevcut nakit sistemine ek olarak bitcoin, kredi ve banka kartları kullanarak otobüs bileti alma seçeneği sunacak.

Yeni ödeme seçeneklerinin daha fazla kullanıcıyı çekmeyi ve sistemdeki bürokrasiyi azaltmayı hedeflediği belirtiliyor. Cootraps CFO’su Carlos Roberio Sampaio konuyla ilgili olarak: “Bu, bürokrasiyi azaltmanın hatta daha fazla kullanıcıyı toplu taşımaya sokmanın bir yoludur. Yolcular için toplu taşımayı daha kolay hale getireceğiz. Bunun sonucu olarak da daha fazla insan akışı bekliyoruz.

Haberde kullanıcıların bir mobil uygulama ya da QR kod aracılığıyla biletleri için ödeme yapabileceği de belirtiliyor.

Toplu taşımalarda kredi, banka ya da temasız ödemelerin artmasıyla birlikte yeni seçenekler de gün geçtikçe çoğalmaya başlıyor. QR kodla ödemenin yaygınlaşmasının ardından kripto para birimleriyle ödeme yöntemleri de toplu taşımalara kadar gelmiş durumda.