Asya’nın dijital bankacılık dönüşümüne ayak uyduran Tayvan, üç yeni dijital bankacılık lisansı verdiğini açıkladı.

Asya bölgesinde internet ve teknoloji firmaları, rekabet gücünü arttırmayı ve pazarlarındaki yenilikçiliği teşvik etmeyi umarak bölgenin geleneksel finans kuruluşlarıyla rekabete giriyor. Bankacılık dışı şirketler, teknolojilerini ve kullanıcı tabanlarını kullanarak geleneksel bankalara meydan okumaya hazır durumdalar. Tayvan da bu dijital dönüşüme ayak uyduran ülkelerden biri.

Reuters’ın haberine göre ülkenin Mali Denetleme Komisyonu dijital bankacılık lisanslarının ilkinin Japonya merkezli LINE Group’un desteklediği “LINE Financial Taiwan”a verildiğini açıkladı. Mesajlaşma uygulaması olarak bilinen LINE artık bu lisans altında FinTech hizmetlerini Tayvan’daki müşterilerine sunabilecek.

Bir diğer lisans ise yine Japonya merkezli e-ticaret firması Rakuten tarafından işletilen Rakuten Uluslararası Ticaret Bankası’na verildi.

Accenture’nin Asya Pasifik ve Afrika’daki bankacılık uygulamalarına liderlik eden Fergus Gordon konuyla ilgili olarak: “Bu yeni oyuncuları Tayvan’da uzmanlaşmış hizmet ve ürünlere ihtiyaç duyan belirli pazarlara odaklanmış olarak görme ihtimalimiz var” ifadelerini kullandı. İnsanların günün her saatinde mikro-krediler ve ucuz teklifler peşinde olduğunu söyleyen Gordon, KOBİ’lerin de daha verimli kurumsal bankacılık ve daha hızlı kredi onayı talep ettiklerini belirtiyor, dijital bankacılık lisansı verilen yeni kuruluşların bu talepleri karşılayabileceğini düşünüyor.