Fintek dünyası Temmuz ayında hiç hız kesmedi. Öncelikle ülkemizde fintek ekosistemini doğrudan ilgilendiren 11.Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Burada yer alan hedefler uygulandığında fintek ekosistemi yeni bir boyut kazanacak.

Dünyada ise özellikle yeni nesil bankalar ve açık bankacılık konularında önemli gelişmeler yaşandı.

Yeni nesil bankalardan Monzo 2 milyar dolar değerlemeye ulaştı. 4 yıl içerisinde 2 milyondan fazla kullanıcı kazanan Monzo aynı zamanda Amerika’ya da açılacağını duyurdu. Çok benzer bir hamle ise Avrupa’nın pek çok ülkesinde 3,5 milyondan fazla kişinin kullandığı N26’dan geldi.

AT Kearney tarafından yapılan bir araştırmada bankacılık dünyasına yeni oyuncuların girdiği, geleneksel iş modellerini değiştirmeyen bankaların risk altına girdikleri belirtiliyor. Raporda açık bankacılığın Eylül ayında tam anlamıyla yürürlüğe girmesiyle birlikte yeni nesil bankaların yükselişinin artacağı belirtiliyor. Yüzde 100 dijital, düşük maliyetli ve mobil olan bu bankalardaki yükseliş oldukça çarpıcı:  Avrupa’daki müşteri tabanı, 2011’den bu yana 15 milyondan fazla büyürken, perakende bankalar 2 milyon müşteri kaybetmiş durumdalar. 2023’e gelindiğinde, Avrupa’nın yeni nesil   bankalarının 85 milyon müşteriye sahip olmaları bekleniyor.

Temmuz ayında bir önemli gelişme ise İngiltere Inovasyon Merkezi Nesta yaptıkları bir araştırmada insanların yüzde 29’unun her ay gelirlerinden fazla harcadıkları, yarısından fazlasının finansal işlemlerinde daha fazla kontrole sahip olmak istedikleri, yüzde 37’sinin ise finansal ürünlerden daha iyi şartlarda yararlanabileceklerini bildiklerini ancak ne yapmaları gerektiğini bilmedikleri sonucuna ulaştıklarını duyurdu. Açık bankacılığı online bankacılıktan sonra gelen en büyük fırsat olarak gören Nesta girişimler için açık bankacılık konusunda 1,5 milyon sterlin tutarında ödül dağıtılacağı yukarıda belirtilen problemlere çözüm aradıkları bir yarışma başlattı ve girişimlere çağrıda bulundu.

Tüm bu gelişmeler olurken İngiltere Merkez Bankası başkanı Marc Karney, bankanın danışmanlarından Huw van Steenis tarafından hazırlanan “Finansın Geleceği-The Future of Finance” raporunun tanıtımını yaptı ve bu raporda belirlenen konular için alacakları aksiyonları duyurdu.

Rapor bulguları finans dünyası için özetle şunları söylüyor; Ekonomi dijitalleşiyor, verinin kullanımı artıyor. Teknolojiye yapılan yatırım verimlilik ve inovasyonu arttırabilir. Düzenleyiciler ve özel sektör, teknoloji engelleri ortadan kaldırmaya yardımcı olurken düzenleyiciler ve özel sektör işbirliği yapmalıdır.

İngiltere Merkez Bankası ise bu rapora karşılık alacakları aksiyonları bir başka rapor ile açıkladı. Rapora göre birinci sıraya dijital çağa uyum sağlamak için ödeme sistemlerinin geliştirilmesini kendilerine hedef olarak konulmuş. Bu noktada diğer merkez bankaları ile birlikte çalışarak uluslararası finansın önünü açacak iş birlikleri yapmayı hedefliyorlar. İkinci öncelik verdikleri konu ise açık bankacılık, yapay zeka ve büyük verinin kullanımı ile KOBİ’lerin dijitalleşmesi için kaynak yaratma ve önlerini açmak. Sonrasında ülkenin Regtek ve veri konusunda stratejilerinin oluşturulması, bulut ve diğer yeni teknolojilerin adaptasyonu için çalışmak ve karbon nötr ekonomiye destek yer alıyor.

Hazırladıkları rapor tüm aksiyonlar için uluslararası işbirliğine ihtiyaç olduğunu ve bunun önemi ile son buluyor. Yeni teknolojiler, açık bankacılık  ve daha çok verinin işlenmesi ile tüm finans sisteminin baştan tanımlanacağı bir çağın başlangıcındayız. Büyük ve önemli değişimler bizleri beklerken kendi yol haritalarımızı çizmeliyiz. İşte bu noktada 11.Kalkınma Planı eylemlerinin önemi bir kez daha öne çıkıyor.

Finans Sistemi Yeniden Şekilleniyor
TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra 2002 yılında Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Özge Çelik, kariyerine Ankara’da savunma sanayi alanında başlamıştır. Daha sonra Akbank Kart Operasyon- Sistem Geliştirme bölümünde ödeme sistemlerine ilişkin çeşitli projelerde rol almıştır. 2007’den itibaren Bankalararası Kart Merkezi’nde (BKM) çalışmakta olup, İş Geliştirme Direktörlüğü görevini sürdürmektedir.