Ulusal Avustralya Bankası (NAB) küçük işletme müşterileri için fiziksel ödeme terminallerine alternatif olarak ‘telefona dokun’ konseptinde bir ödeme yazılımını geliştiriyor.

Finextra’nın haberine göre NAB işlem bankacılığı genel müdürü Andy Kerr, ‘dokun ve git’ ödeme yöntemlerinin tanıtıldığından beri Avustralyalıların daha az nakit taşımaya başladığını, bunun da küçük işletmelerin satışlarını ve büyüme hızlarını etkilediğini belirtiyor. Kerr, müşterilerin artık geleneksel POS terminali ile ilişkili bir ek donanım olmadan ödeme teknolojilerine erişmek istediklerini söylüyor. Kerr bu test süreci için: “Bu pilot uygulama, POS terminaline ihtiyaç duyacak kadar büyük olmayan ama temassız kart ödemelerini kabul edecek kadar gelişmiş işletmeler için boşluğu doldurmaya çalışacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni hizmetin bankanın mobil uygulaması aracılığıyla kullanılabileceğini söyleyen Kerr, gelecek aylarda kullanıcılar için piyasaya sürüleceğini belirtti.

Avustralya Federal Bankası da geçtiğimiz sene benzer bir hizmet sunmayı planladıklarını duyurmuştu. Bunun yanı sıra Hollanda merkezli ING Bank da benzer bir şekilde mobil cihazları POS terminaline dönüştüren ‘telefona dokun’ konseptli bir hizmetini duyurmuştu. Herhangi bir kablo ya da ek donanım gerektirmeksizin ödemeleri kabul eden ING’nin sistemi şu anda İstanbul’daki 200 küçük işletmede test ediliyor.