İsveç merkezli ödeme sağlayıcısı Klarna 460 milyon dolar değerinde yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Şirketin yeni yatırımını ABD ödeme piyasasındaki varlığını büyütmek için kullanması bekleniyor.

TechCrunch’ın haberine göre San Francisco merkezli Dragoneer Investment Group’un öncülük ettiği yatırım sonra şirketin değerlemesi 5.5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Yatırımın diğer katılımcıları arasında Avustralya Federal Bankası, HMI Capital LLC, Merian Chrysalis Investment Company Limited gibi isimler de bulunuyor.

2005 yılında Sebastian Siemiatkowksi ve ortakları tarafından kurulan FinTech şirketi tüketicilerin satıcıyla ödeme ayrıntılarını paylaşmadan ödeme yapmalarına olanak tanıyor.

Bunun yanı sıra Avrupa’daki varlığı oldukça güçlü olan Klarna ‘şimdi al, sonra öde’ gibi hizmetleriyle de kullanıcıları kendisine çekiyor. Tüketiciler, Klarna ile ödemelerini zaman içinde hiçbir faiz ödemeden sonradan taksitlendirebiliyorlar. Bu yöntem Avrupa’da oldukça büyük bir ilgi gördü çünkü birçok yerde olduğu gibi tüketiciler ödeme yaparken borçlanmayı tercih ediyor.

Klarna ABD’deki yatırımlarını artırarak Berlin merkezli, bir başka yeni nesil bankacılık hizmeti sunan FinTech şirketi N26’ya katılmak istiyor. Klarna şu anda yılda 6 milyon müşteri oranında büyüme gösteriyor ve 3000’den fazla ABD’li tüccar müşterisi bulunuyor.