TurkishBank Grubu bünyesindeki TurkishBank UK, İngiltere’de Açık Bankacılık Platformu’na geçiş için işbirliği anlaşması imzaladı.

Güvenlik standardı yükseliyor

TurkishBank UK, finansal teknolojiler ve yazılım şirketi ‘Token’ ile İngiltere’de “PSD2 Açık Bankacılık” regülasyonlarına uyum için çalışmaya başladı. Bu işbirliğiyle Token’in API Platformu’nu (Uygulama Programlama Arayüzü) kullanacak olan Turkisbank UK, bireysel ve ticari müşterilerine, kendi tekil ekranlarından çoklu bankacılık servislerine ve çoklu banka hesaplarına erişim imkanı verecek. Bu platform, fintech’ler ve TurkishBank UK arasındaki işbirliği fırsatlarını artırırken aynı zamanda TurkishBank UK müşterilerine kripto bazlı güvenlik ve kimlik tanımlama standartları da sunacak.

‘Türkiye için de hazırlık’

İşbirliğini değerlendiren TurkishBank UK CEO’su Steven Bennett, Token API Platformu ile müşteriler için Açık Bankacılık uygulamalarında esnekliğin ve güvenliğin en üst düzeyde olacağını söyledi. Yeni dijital servislere adaptasyonun kolaylaşacağını belirten Bennett, “Ayrıca bu tecrübe Türkiye’de açık bankacılık regülasyonları belirlendikçe, TurkishBank Türkiye ve TurkishBank Group için de büyüme fırsatı yaratacak” dedi.

Token firmasının kurucularından Marten Nelson ise bankalara Açık Bankacılık Platformu’nun iş ortakları için fırsatlar sunduğunu belirtti. Nelson, TurkishBank UK ile olan iş ortaklıklarının ekosistemdeki bankalar, iş yerleri ve müşteriler için API Platformu’nun değerini yansıttığını belirtti.