Almanya’nın en büyük ikinci bankası Commerzbank, insan müdahelesi gerektirmeyen blockchain tabanlı bir ödeme çözümü araştırdıklarını açıkladı.

Banka, çözümün ilk kullanım senaryosunu test etmeyi çoktan tamamladı; Mercedes otomobillerinin üreticisi Daimler Trucks’a blockchain üzerinde bir euro verildi ve ödemeyi işleme koyması için ‘defter kredisi’ sağlandı.

Bu kullanım senaryosu, hem ödemenin hem de müteakip ödemelerin tamamen otomatik bi şekilde gerçekleştirilebileceğini gösterdi. Bankanın açıklamasına göre: “Makineler arasında (makineden makineye veya M2M olarak adlandırılan) bağımsız iletişim ve etkileşim gerçekleşiyor, bu da karşılıklı ödemelerin çözülmesini sağlıyor

Kısa vadede bunun lojistik zincirlerinde verimlilik kazanımlarına yol açtığını ve aynı zamanda araç otomasyonu arttıkça kayda değer potansiyelden de yararlanılabileceğini belirten banka, farklı kullanım senaryolarının kimyasallar, imalat ve emlak sektörlerinde uygulanabileceğini söylüyor.

Bu Commerzbank’ın blockchain teknolojisi üzerinde yaptığı ilk çalışma değil. Bu yılın başlarında banka, ticari finansman blockchain’i Marco Polo üzerinden ticari işlemler gerçekleştirdi ve teknoloji sayesinde tüm işlemlemleri “günler yerine dakikalar içinde” işlemlerini gerçekleştirdi.