Çin Merkez Bankası, ülkenin kendisine ait olan dijital para biriminin hazır olduğunu iddia ediyor.

Çin Merkez Bankası müdür yardımcısı Mu Changchun’a göre beş yıllık süren bir araştırmanın ardından blockchain mimarisini benimseyen bir prototip başarıyla geliştirildi.

Mu Changchun bu açıklamayı China Finance 40 Forum’unda yaptı.

Cointelegraph’ın haberine göre Mu, Çin gibi büyük bir ülkede saf bir blockchain mimarisi kullanarak dijital bir para çıkartmanın zor olduğunu çünkü perakendecilerin yüksek bir eşzamanlılık gerektirdiğini söylüyor.

Bahsi geçen dijital para biriminin ülkenin geniş bir alana ve büyük bir nüfusa sahip karmaşık ekonomisine uyum sağlaması için Çin Merkez Bankası ve üst seviye ticari bankalarla birlikte iki aşamalı bir işletim sistemi benimsemesi bekleniyor. Mu’ya göre bu erişilebilirliği artıracak, halk nezdinde benimsenme oranını yükseltecek ve ticari kuruluşları inovasyona teşvik edecek.

Çin Merkez Bankası yöneticisine göre dijital para birimi küçük ölçekli perakende ve yüksek frekanslı iş senaryoları için uygun olacak şekilde tasarlandı.

Daha önce Çin Merkez Bankası’nın Facebook’un Libra’sına rakip olacak bir kripto para birimi üzerine çalışıyor olabileceğini duymuştuk. Çin merkez Bankası yöneticisinden gelen bu açıklamalarla birlikte bankanın dijital bir varlık üzerinde çalıştığına neredeyse eminiz ancak bunun ABD ve Facebook’un Libra’sı için bir tehdit unsuru olup olmadığını ilerleyen günlerde göreceğiz.