CoinDesk’in haberine göre Londra merkezli küresel banka Barclays, kripto para borsası Coinbase ile artık çalışmayacak.

CoinDesk’in kaynaklarına göre Coinbase Barclays’in yerini doldurmak için yine İngiltere merkezli ClearBank ile birlikte çalışacak. Bu değişiklik dolaylı yoldan borsanın kullanıcılarını rahatsız etti.

Barclays, San Francisco merkezli Coinbase’i İngiltere’deki Daha Hızlı Ödeme Şeması’na (FPS) bağlayarak kullanıcıların borsadaki sterlinlerini anında çekmelerine ver yatırmalarına olanak tanıyordu. Bu ilişkinin sona ermesi Coinbase’in FPS’e erişimini engelledi. Dolayısıyla işlemleri günler süren İngiltereli müşteriler için para yatırma ve çekme işlemleri yavaşlamış oldu.

Yine de bu durum geçici gibi gözüküyor. Coinbase’in ClearBank ile olan iş birliği borsanın FPS’e tekrar erişimini sağlayabilir. İngiltere’nin, son yıllarda hızla türeyen ‘challenger’ bankalarından biri olan CelarBank’ın, üçüncü çeyreğin sonuna doğru Coinbase’in FPS erişimini tekrar sağlaması bekleniyor.

Kripto para birimini idare eden şirketler bankacılık için iş ortakları bulmakta zorlanıyorlar. Büyük bankaların neredeyse tamamı bu işten kaçınıyor. Bu nedenle 2018’de Coinbase’in Barclays ile olan anlaşması büyük bir heyecanla karşılanmıştı. Borsa ayrıca İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından lisans almış ve FPS’e erişimi olan ilk kripto para kuruluşu olmuştu.

Yolların ayrılmasının nedeni tam olarak bilinmese de birkaç söylenti dolaşıyor. İngiltere’de ismini vermek istemeyen bir kripto para şirketi CEO’su konuyla ilgili olarak: “Anladığım kadarıyla Barclays’in risk iştahının bir miktar kayboldu. Neden veya neyin buna sebep olduğunu tam olarak bilmiyorum, belki de aralarında mutlu olmadıkları bir oldu oldu. Ancak meselenin Barclays’tekilerin kripto para birimlerine yönelik rahatlık düzeyiyle ilgili olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.