Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Kurban Bayramı geride bıraktığımız hafta, dünyada da sakin kabul edilebilecek ama paylaşmaya değer gelişmelerin yaşandığı bir hafta oldu. Bir süredir konuşulan kart numarasının ilk 6 hanesinden oluşan BIN’lerin 8 haneye çıkarılması konusu, kartlı ödemelerin mutfağında önemli değişikliklere yol açacak. Konuyla ilgili son olarak EMVCo bir açıklama yaptı. İngiltere güçlü müşteri doğrulama (SCA) için uyum tarihini resmi olarak 18 ay ötelerken Portekiz’de açık bankacılık adına önemli bir adım atıldı ve SIBS, açık API platformunu kurdu. Standartlaşmayı sağlayacak olan platform sayesinde fintech’ler tek bir entegrasyon ile SIBS üzerinden tüm bankalara erişebilecek. Böylece Portekiz, açık bankacılıkla ilgili temel sorunlardan birini çözmüş oldu.

Accenture tarafından fintech yatırımlarına dair veriler açıklanırken Daimler Trucks, kamyonların şarj ve yol ücreti gibi ödemelerini insan müdahalesine ihtiyaç olmadan yapmalarını sağlayacak projesinde kavram kanıtlama aşamasını başarıyla tamamlayıp pilot çalışmalara başladı. Nesnelerin interneti ile ödemelerin buluşmasına güzel bir örnek teşkil edecek projede Commerzbank da rol alacak.


1. EMVCo, Sekiz Haneli IIN’leri 2021’den İtibaren Destekleyecek

Kartların hangi kurum tarafından ihraç edildiğini ayrıştırmayı sağlayan ve bugün kartların ilk altı hanesinden oluşan BIN (Bank Identification Number) ya da IIN (Issuer Identification Number) olarak anılan numaralar, 2022 yılından itibaren sekiz hane olacak.

 • Bu dönüşüm ilk olarak ISO (International Organization for Standardization) tarafından gündeme getirilmiş ve konu, uluslararası kartlı sistemler tarafından da sahiplenilmişti.
 • Kart adetlerinin artması ve tokenization çözümünün yaygınlaşması ile yaşanabilecek IIN sıkıntısına çözüm olması amaçlanan değişiklikle ilgili olarak EMVCo tarafından yapılan açıklamada, sekiz haneli IIN desteğinin 2021’de geleceği belirtildi.
 • Mevcut ve uzun IIN’lerle yapılan işlemlerde sorun yaşanmaması için terminallerin güncellenmesinin gerekebileceği ifade edildi.

2. İngiltere, SCA’e Uyum Süresini Resmen 18 Ay Uzattı

Avrupa’da 30 euronun üzerindeki online ödemelerde ek doğrulama yapılmasını zorunlu tutan güçlü müşteri doğrulamaya (SCA — Strong Customer Authentication) uyum için belirlenen 14 Eylül 2019 tarihi, İngiltere’de 18 ay ötelendi.

 • Ülkedeki düzenleyici kurum FCA (Financial Conduct Authority) bu kararla EPSM’in (European Payment Service Providers for Merchants) ve görüş istediği UK Finance’in talepleriyle uyumlu bir tarih belirlemiş oldu.
 • FCA, mutabık kalınan plana uyumlu adımlar attıkları sürece 14 Eylül’den sonra şirketlere baskı yapmayacağını ifade etti.

3. SIBS’ten Açık API Platformu

Portekiz’de PSD2 düzenlemesinin gereksinimlerine uyum sağlamak amacıyla, ülkenin yerel ödeme işleyicisi SIBS ülkedeki ilk açık API platformunu kurdu.

 • Portekiz’deki banka hesaplarının %95’ini oluşturan 24 finansal kuruluşun desteklediği SIBS API Market, üçüncü parti hizmet sağlayıcıların hesap bilgileri görüntülemesine, ödeme başlatmasına ve yeterli bakiye kontrolü yapmasına olanak tanıyacak.
 • Standart yapı sayesinde kurumlar tek bir entegrasyonla tüm bankaların verilerine erişebilecek ve verimsizlik önlenecek.
 • Böylece Portekiz, tek bir API altyapısı üzerinden tüm bankalara erişilmesini sağlayan Avrupa’daki ilk ülke oldu.

4. Küresel Fintech Yatırımları Yılın İlk Yarısında %29 Geriledi

Accenture tarafından CB Insights verileriyle hazırlanan raporda, fintech yatırımlarının gelişimi ele alındı.

 • Yılın ilk yarısında gerçekleşen yatırım tutarı bir önceki yıla kıyasla %29 azalırken bunda ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının ve küresel ekonomideki kötüleşmenin etkili olduğu yorumu yapıldı (2018–1Y: 31,2 milyar dolar, 2019–1Y: 22 milyar dolar).
 • Yatırım işlemi sayısı ise %2 arttı ve 1.561’e yükseldi.
 • ABD, İngiltere ve Almanya’da fintech yatırımlarında önemli büyüme oranları kaydedilirken Çin’de fintech yatırımları 17,7 milyar dolardan 820 milyon dolara geriledi.
 • Buna karşın unicorn sayısı artmaya devam ediyor. Ağustos ayı itibarı ile dünyadaki 48 fintech unicorn’u 187 milyar dolar değerlemeye sahip…
 • Yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde adını unicorn listesine yazdıranların sayısı ise 7

5. Kamyonlar, Ödemelerini Kendileri Yapacak!

Daimler Trucks, kavram kanıtlama aşamasını tamamladığı çözüm ile otonom kamyonların, insan müdahalesine gerek olmadan ödeme yapmasını sağlayacak.

 • Yol geçiş ücretleri ve elektrik şarjı ücretleri gibi ödemelerin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayacak çözümde blockchain teknolojisinden yararlanılacak.
 • Çözüm kapsamında her kamyonun, bir cüzdanla (Truck Wallet) eşleştirilmiş kimliği (Truck-ID) olacak.
 • Kimlikler, kamyonların veri merkezinde (Truck Data Centre) bulunan kriptografik işleyicide saklanacak.
 • Kamyonlar, kendilerini diğer makinelere bu kimlikler sayesinde tanıtacak.
 • Ödemeler ise para, kart ve sadakat kartlarının tutulduğu cüzdanlar üzerinden yapılacak.
 • Henüz prototip aşamasında olan cüzdan ve kimlik için pilot çalışma aşamasına geçilecek ve tam otomatik ödemeler için Commerzbank ile işbirliği yapılacak.
 • Söz konusu akışın Almanya’daki finans otoritesi BaFin’ingereksinimlerini karşıladığı ve yasal zemine dayandığı belirtiliyor.
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.