Yıllardır yıkıcı bir teknoloji olarak nitelendirdiğimiz yapay zekanın birçok sektörde olduğu gibi finans sektörünü de dönüştürmesi bekleniyor. Finextra’nın raporu da bu konuyu ele alıyor.

Yapay zekanın çok yönlü bir teknoloji olması finansal kuruluşların bunu kendilerine nasıl uygulayabilecekleri konusunda bilinçlenmelerini gerektiriyor. Makine öğreniminden robotiğe, derin öğrenmeden iş zekasına kadar birçok konuda faydası dokunabilecek teknolojinin en çok hangi alanda yararlı olabileceğine karar verilmeli.

Yapay zeka her ne kadar heyecan verici bir teknoloji olsa da finansal kuruluşların çoğu henüz bu teknolojiyi verimli bir şekilde kullanamıyor. Bazı bankalar yapay zekayı chatbot uygulamaları ve sanal asistanlar için kullanırken kimi işletmeler bunu kendilerine uygulayabilecek yeteneğe sahip değil. Hatta bu kuruluşlar içinde hala yapay zekanın değerini anlamamış küçük bir kesim de bulunuyor.

Bunun sebebi olarak da teknolojiyi kullanma konusundaki deneyim eksikliği gösterilebilir.

Finextra’nın “The Future of Artificial Intelligence 2019” raporu finansal hizmetlerin yapay zeka uygulamalarından nasıl faydalanabileceğini, bu yolla müşteri deneyimini nasıl artırabileceklerini ve işletmeleri nasıl dönüştürebileceklerini ele alıyor. Raporu aşağıdaki bağlantıyı takip ederek indirebilirsiniz.

Finextra Yapay Zeka Raporu