Rusya merkezli Sberbank herhangi bir kart ya da ödeme aracı olmadan parmak izi veya yüz tanıma sistemleri ile ödeme teknolojisini test ediyor.

IntelliNews’in haberine göre biyometrik verilerin tanınmasına dayanan sistemler geliştirmede öne çıkan Rusya’nın en büyük bankası da bu alana çok geçmeden girmek istiyor.

2018’den bu yana Sberbank’ın Rusya Merkez Bankası ile rekabet edebilmek için kendi biyometrik ödeme platformunu geliştirdiği konuşuluyordu. O zamandan bu yana banka konuşma tanıma girişimlerine yatırım yaptı ve müşterilerden biyometrik örnekler almaya başladı.

Şimdi ise banka, müşterilerin gelecekte biyometrik ödemeleri kullanabilmeleri için mağazalara test cihazları yerleştiriyor. Bu test kayıt cihazlarına müşteriler, hesaplarına kayıtlı olan parmak izi ya da yüzü gibi biyometrik örnekleri daha sonra kullanmak üzere bırakabiliyor. Sistem hakkında henüz daha fazla bir detay yok.

Sberbank’ın 2019 yılında biyometrik terminalleri ve yazılımları satın alma konusunda bir ihale başlattığı biliniyor. Banka 2016 yılında ise 20 Azbuka Vkusa mağazasında parmak izi yöntemiyle ödeme yapmayı test etmişti.

Biyometrik kimlik tanıma ve ödemeler konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürüten Sberbank’ın artık geniş kitlelere ulaşan bir ödeme yöntemi sunması bekleniyor. Böylelikle Rusya’daki biyometrik ödeme rekabetine de dahil olmak isteyen banka bu konudaki tecrübesiyle pazardan olabildiğinde fazla pay almaya çalışacak.