İsrail Maliye Bakanlığı’nın bir bölümü olan Sermaye Piyasası, Sigorta ve Tasarruf Kurumu ülkedeki blockchain ve FinTech şirketleri için lisans alma sürecini hızlandırmak istiyor.

Otorite bu konuya yönelik aralarında blockchain alanında uzmanlaşmış şirketler de bulunan özel sektör ekipleri kurdu.

Mali otorite, ülkede daha fazla FinTech şirketine lisans vererek yerel rekabeti desteklemeyi umuyor. 2018 yılında bölüm başkanlığı görevine atanan Moshe Barkat konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İş dünyası, teknolojik yenilikler ve endüstri ile ilişkiler, mali otoritenin faaliyetlerini yönlendiren temel ilkelerdir. Otorite, dijital sigorta şirketleri, P2P platformları ve kredi sağlayıcıları, dijital cüzdanlar, blockchain bazlı FinTech girişimleri ve diğer ödeme hizmetleri sağlayıcıları dahil olmak üzere düzenli olarak FinTech şirketlerinin lisanslanması ve düzenlenmesi ile uğraşmaktadır.

Ek olarak, İsrail Menkul Kıymetler Kurumu tarafından yapılan ön araştırma, onlarca şirketin en azından İsrail’deki işletme modellerinde veya teknolojilerinde minimum değişiklikle çalışma izni alabileceğini gösterdi.

Teknoloji firmalarının ve finansal kurumların FinTech veya Blockchain gibi alanlarda geliştirmeler yapabilmeleri için düzenlemeler oldukça kritik bir rol oynuyor. Özel sektörün yanı sıra devlet düzeyinde de oldukça önemli faydalar sunan bu yeni teknolojiler yavaş yavaş yetkili merciilerin de dikkatini çekiyor.