WhatsApp, mobil ödeme hizmetini sunmak için Endonezya’nın çeşitli dijital ödeme firmalarıyla görüşüyor.

Reuters’ın haberine göre Endonezya, WhatsApp’ın ödeme hizmetini sunacağı ikinci ülke olabilir. İlki olan Hindistan’da henüz düzenleyicilerden onay alınmadı.

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Hindistan’dan farklı olarak birebir ödeme hizmetleri değil de onun yerel dijital cüzdanlarla yapılan ödemleri destekleyen bir platform görevi görecek. Bunun sebebi ise Endonezya’nın zorlu lisans düzenlemelerine bağlanıyor.

Endonezya modeli WhatsApp’ın gelişmekte olan diğer pazarlarda kendi dijital cüzdanlarını yaratan yabancı oyuncularla ilgili düzenlemeleri aşması için bir şablon haline gelebilir.

260 milyon insana ve Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisine ev sahipliği yapan Endonezya, 100 milyondan fazla kullanıcısı ile WhatsApp için dünya genelindeki ilk beş pazardan biri.

Bazı tahminlere göre ülkedeki e-ticaret sektörünün 2025 yılında 100 milyar doları görmesi bekleniyor. Aynı zamanda bölgenin dijital ödeme düzenlemelerinde en sıkı bölgelerden biri olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Reuters’a göre WhatsApp ülkede hizmetlerine başlamadan önce Go-Jek, DANA ve OVO gibi dijital ödeme firmalarıyla görüşme halinde. Üç firmayla yapılan görüşmelerin kısa sürede sonuçlanması bekleniyor. WhatsApp’ın ayrıca dijital cüzdan hizmeti suna devlete ait Bank Mandiri ile de görüştüğü belirtiliyor.

Mark Zuckerberg’in WhatsApp’ın bazı ülkelerde ödeme servisini başlatacağını söylemesinin ardından gelen bu gelişme kullanıcılar tarafında heyecan yarattı. Şirketin WhatsApp Pay adı altında nasıl bir ödeme hizmeti vereceği merak konusu. Dünyanın en popüler uygulamlarından biri olan WhatsApp, ödeme yapmayı mesaj göndermek kadar kolay bir hale getirmeyi hedefliyor.