EY, Nijerya pazarındaki Uygulama Programlama Arayüzlerini (API) standartlaştırmak için ‘Açık Bankacılık Nijerya’ girişimiyle iş birliğine gitti.

Ortaklık sayesinde, her iki firma da yeni finansal teknoloji (FinTech) paradigması altında finansal verilerin yönetimini iyileştirmeyi umuyor.

Açık Teknoloji Vakfı’nın bir parçası olarak, Açık Bankacılık Nijerya, Nijerya pazarında dijital özgürlük ve olgunluk sağlamak için çalışan Lagos merkezli bir finansal hizmetler kuruluşu. Şirket, Nijerya’daki pazar için daha standart bir API kümesi üzerinde durmak istiyor.

Bu amaçla firma, geçen yıl İngiltere merkezli bankacılık danışmanlığı veren Open Vector ile ortaklık kurmuştu. Open Vector, 2017 yılında, Birleşik Krallık’taki Rekabet ve Pazar Otoritesi tarafından, benzer şekilde dünya genelindeki pazarlarda açık bankacılığı teşvik etmek amacıyla kurulmuştu. Bu ortaklık, standart API’ler geliştirerek daha fazla FinTech penetrasyonunu mümkün kılmayı hedefliyor.

Nijerya’da FinTech, hızla büyümekte olan bir yörüngede ilerliyor ve şu anda bu alan ülkedeki bazı finansal kuruluşların en önemli önceliği olmuş durumda. EY gibi şirketlerin de katılımıyla ülkedeki FinTech ve açık bankacılık alanlarının hızla büyümesi bekleniyor.

EY ile yapılan ortaklık, bankalar için standart API’ler geliştirmeyi hedefliyor. Ardından firma, bu API’leri finansal kurumlar ve düzenleyici kurumlar arasında tanıtmaya yardımcı olacak.

Ortak API’ler geliştirildikten sonra veriler, kurumlar arasında daha şeffaf bir finansal veri yönetimi sağlanarak güvenli ve erişilebilir bir şekilde saklanabilir. Ortak arabirim, gerektiğinde veri paylaşımının hızını ve verimliliğini de artıracaktır.

Yenilik ve güvenlik şu anda Nijerya’nın öncelikli hedefleri arasında. Özellikle finans sektörü mümkün oldukça büyümenin yenilikçi yollarını kullanmak istiyor.