Avusturya merkezli telekom devi A1 belirli mağazalarda ödemeler için kripto para birimlerinin kabul etmeye hazırlanıyor.

Avusturya’nın en büyük mobil sağlayıcılarından biri olan A1, ülke çapında 5.1 milyon mobil ve 2.1 milyon sabit hatta hizmet veriyor. 1881 yılında kurulan şirket Avustralya’daki 6.2 milyon mobil cihaz kullanıcısının 5.1 milyonuna hizmet veriyor.

Telekom şirketin ülkede bulunan bazı mağazalarda kripto para birimiyle yapılan ödemeleri kabul etmeye hazırlanıyor. Avusturya’nın teknoloji haberleri odaklı sitesi Futurezone’a göre bu kabul edilecek kripto para birimleri arasıda Dash, Ethereum, Litecoin, Steallar ve XRP bulunuyor.

Pilot programın bu ayın sonunda Alipay ve WeChat Pay ödemelerini de sistemine eklemesi bekleniyor. Şimdiye kadar kripto para birimleriyle ödemenin kabul edileceği 7 lokasyon belirlenmiş.

Nakitin geleceğinin olmadığını düşünen A1 pazarlamacısı Markus Schreiber, başlatılacak olan pilot programla A1 dükkanlarında kripto para birimlerini kabul ederek Avusturya’da dijital para birimine olan talebi test edileceğini söylüyor.

A1 bu proje için Salamantex, Ingenico ve Concardis gibi bankacılık çözümleriyle de ortak çalışması bekleniyor. Diğer popüler kripto para birimi ödeme çözümlerinde olduğu gibi fiyat dalgalanmalarının bu bankacılık çözümleri tarafından ortadan kaldırılacağı düşünülüyor.