Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Uzun süredir gündemde olan Apple Card nihayet genel kullanıma sunuldu. Apple, daha cazip kılmak için işyerlerinde daha fazla puan kazanılmasını sağlayacak işbirliklerine açık olduğunu hissettirdi. Güneydoğu Asya’nın en önemli pazarlarından biri olan Endonezya ise merkez bankası liderliğinde ulusal QR kodu kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Teknoloji, ödeme deneyimini yeni bir boyuta taşırken dolandırıcılık olayları da şekil değiştiriyor. Bu alandaki ihtiyacı gören Visa, tanıttığı dört yeni ürünle dolandırıcılara karşı müşterilerinin elini güçlendirmeyi amaçlıyor. Finlandiyalı telekom şirketi Telia’nın OP Bank işbirliği ile yüz tanıma tabanlı ödemeleri denemeye başladığı haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise açık bankacılığın sunduğu imkanlarından yararlanan İsviçre merkezli Numbrs’ın unicorn’lar kulübüne adını yazdırması oldu. Keyifli okumalar…


1. Apple Card Genel Kullanıma Sunuldu

Apple, ilk olarak mart ayında duyurduğu ve 2 hafta önce kısıtlı bir kesiminin kullanımına açtığı kredi kartı ürününü, vadettiği tüm özelliklerle genel kullanıma sundu.

 • iOS 12.4 işletim sistemine sahip iPhone6 ve üzeri model telefon kullananlar, Wallet uygulaması üzerinden kart başvurusu yapabilecek.
 • Apple ürünlerinin alınmasında %3 oranında puan (Daily Cash)kazandıracak olan Apple Card, Uber ve Uber Eats ödemelerinde de aynı oranda puan kazandıracak.
 • Apple, bu imkanı sunan işyeri sayısını arttırarak Apple Card’ı daha cazip bir ürün haline getirmeyi planlıyor.

2. Endonezya’da Ulusal QR Kod Tabanlı Mobil Ödemeler Hayata Geçiyor

QR kod tabanlı ödemelerin en başarılı biçimde uygulayan ülke Çin olurken QR kodları standartlaştırma çalışmalarında da Asya ülkeleri, dünyaya öncülük ediyor.

 • Standart QR kod üzerine bir süredir çalışan Endonezya’da merkez bankası, QRIS (QR Code Indonesian Standard) ismi verilen EMVCouluslararası standartlarının kullanıldığı ulusal QR kodun geliştirme sürecini tamamladığını açıkladı.
 • 1 Ocak 2020’de uygulamaya girecek olan çözümde ilk aşamada QR kodun işyeri tarafından oluşturulduğu akışa odaklanılacak.

3. Visa‘dan Yeni Güvenlik Çözümleri

Teknolojinin gelişmesiyle dolandırıcılık yöntemleri de evrim geçiriyor. Bu tehdidin farkında olan Visa, müşterilerinin dolandırıcılıkla daha etkin mücadele edebilmesi için geliştirdiği ücretsiz güvenlik hizmetleriniduyurdu.

 • Visa Vital Signs: İşlemleri izleyecek olan çözüm, işyerlerindeki ve ATM’lerdeki şüpheli işlemlerle ilgili olarak finans kurumlarını uyaracak.
 • Visa Account Attack Intelligence: Makine öğrenmesi ve derin öğrenmeden faydalanılan çözüm; online ödemelerde kart bilgilerinin otomatik olarak denendiği finans kurumlarını ve işyerlerini tespit edecek.
 • Visa Payment Threats Lab: Süreçlerdeki, açıklara yol açabilecek hataların tespit edebileceği bir test ortamıdır.
 • Örneğin EMV işlemlere özel kriptogramların, finans kurumları tarafından etkin olarak doğrulayıp doğrulamadığı test edilecek.
 • Visa eCommerce Threat Disruption: E-ticaret sitelerini tarayan ve ödeme verileri ile ilgili açıkları tespit eden çözümdür.

4. İsviçreli Numbrs, Unicorn’lar Arasına Katıldı

Bireylerin farklı bankalardaki hesaplarını tek bir arayüz üzerinden görmesini sağlayan Numbrs Personal Finance, 1 milyar doların üzerinde değerleme üzerinden aldığı 40 milyon dolarlık yatırım ile unicorn oldu.

 • Kullanıcılarının uygulama üzerinden hesap, kredi kartı, sigorta ürünü başvurusu yapmasını sağlayan Numbrs’ın platformunda Barclaycard, Postbank, Santander, Bank of Scotland, Allianz, AXA gibi önemli kurumlar bulunuyor.
 • 2014 yılında Almanya pazarında kullanıma giren Numbrs uygulamasının 2 milyon kez indirildiği belirtiliyor.
 • Numbrs; makine öğrenmesini de kullandığı çözümle bireylere daha sağlıklı bir finansal hayat inşa etmeyi vadediyor.

5. Telia, Yüz Tanıma Tabanlı Ödemeleri Test Ediyor

Finlandiyalı mobil operatör Telia, 5G ağı ile desteklenen yüz tanıma tabanlı ödemeleri test ediyor.

 • OP Bank ile işbirliği yapan Telia; sabit hat bağlantısı olmayan işyerlerinde ödeme yapılmasını sağlayacak çözümünü, Vallila bölgesindeki merkezinin otoparkına konumlandırılan bir dondurma kamyonunda denemeye başladı.
 • Pivo isimli mobil cüzdana sahip olan müşteriler, işyerindeki tabletebakacak ve sistemdeki fotoğrafı ile eşleşmenin başarılı olması halinde ödeme, cüzdana önceden kaydedilmiş kart üzerinden tamamlanacak.
 • 5G teknolojisi sayesinde sürecin çok daha hızlı ve verimli hale getirilmesi hedefleniyor.
 • OP, yüz tanıma tabanlı ödemeleri test edeceğini ilk olarak Eylül 2018’de duyurmuştu.
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.