Güney Afrika Merkez Bankası, FinTech firmalarının Ekim ayında merkez bankaları, düzenleyiciler ve yerel kuruluşlardan oluşan bir topluluk önünde ürünlerini tanıtmaları için demo günü düzenliyor.

Finextra’nın haberine göre dünyanın her yerinde başvuru kabul eden yarışmanın adı 2019 Global FinTech Hackcelerator olarak belirlenmiş. Güney Afrika’da gerçekleştirilecek olan etkinliği KPMG yürütecek.

Bu yarışmada özellikle firmaların Merkez Bankası tarafından oluşturulan sürdürülebilir finans sorununa yönelik ne gibi çalışmalar yürüttüğüne dikkat edilecek.

Güney Afrika Merkez Bankası bu programın FinTech girişim sektöründen çıkan yeni çözümlerin getirdiği yararların ve risklerin daha iyi kavranmasını sağlayacağını söylüyor.

Yarışmada jüri heyeti tarafından seçilen kısa listedeki katılımcılar, bir prototip inşa etmek ve ürünlerini 2019 Singapur FinTech Festivali’nde sergileme fırsatı elde etmek için fon alacaklar.

Global FinTech Hackcelerator Güney Afrika’ya son başvuru tarihi 8 Eylük 2019 olarak belirlenmiş.

Özel sektörün FinTech alanına yönelik düzenlediği bu tarz etkinliklere yabancı değiliz ancak Merkez Bankası’nın da bunu destekliyor olması ülke politikalarının FinTech alanını önemsediğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.