Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Hindistan’da tüketici kredisi sunmayı planlıyor.

Xiaomi’nin yeni Mi Credit hizmeti önümüzdeki haftalarda Hindistan’da faaliyete girebilir. Hizmetin %1.8’den başlayan faiz oranlarıyla 100.000 rupiye kadar (1451 dolar) kredi imkanı sunması bekliyor. Xiaomi sözcüsünün Reuters’a söylediğine göre Mi Credit hizmeti henüz beta aşamasında.

Hindistan Xiaomi’nin Çin dışındaki en büyük pazarı ve araştırma firması Counterpoint’in raporuna göre ülkede yaklaşık 70 milyon adet Xiaomi telefon kullanılıyor.

Çinli telefon üreticisi, Reuters tarafından görülen belgelere göre, müşterinin kimliğine, yaşam tarzına, sosyal ilişkilerine ve marka bağlılığına dayalı kredi profilleri oluşturmak için telefon aktivitelerinden gelen verileri kullanıyor. Bu uygulama veri gizliliği endişelerini gündeme getirdiği için Hindistan’da bu hizmete başvuran tüketiciler, kişisel bilgilerini Xiaomi ile paylaşmayı kabul eden geniş çaplı anlaşmalar imzalamak zorunda.

Xiaomi’nin kullanacağı veriler meslek ve eğitim geçmişi, geçici mesaj geçmişi ve “belirli uygulamaların ve web sitelerinin kullanımı” ile ilgili şeyleri içeriyor.

Hindistan’da önemli bir kullanıcı tabanına sahip olan Xiaomi yeni kredi hizmetiyle ülkede gelişmekte olan FinTech sektörüne de göz kırpıyor.