Çin Merkez Bankası’nın devlet destekli kripto para birimi önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek. Paul Schulte’a göre dijital paranın ilk olarak dağıtılacağı kurumlar bile belli.

Çin İnşaat Bankası’nın eski Finansal Strateji Müdürü olan Paul Schulte’a göre dünyanın en büyük bankası Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, en büyük ikinci bankası Bank of China, Çin’in en büyük iki finansal teknoloji şirketi Alibaba, Tencent ve Çinli bankaların bir birliği olan Union Pay devlet destekli kripto para birimini ilk olarak alacak kuruluşlar arasında.

DC/EP (Dijital Para Birimi / Elektronik Ödemeler) olarak da adlandırılan kripto para biriminin gelişimine tanıklık eden başka bir kaynak, bahsi geçen para biriminin yayınlandığı gün yedi kuruluşa dağıtılacağını onayladı. Hatta sekizinci bir kuruluşun da ilk alıcılar arasında olabileceğini sözlerine ekledi. Daha önce Çin hükümeti için çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen kişi, bu kripto para birimi teknolojisinin geçtiğimiz yıldan beri hazır olduğunu ve büyük ihtimalle Çin’in en fazla alışveriş yapılan günlerinden biri olan 11 Kasım’da (Bekarlar günü) piyasaya sürüleceğini söylüyor.

Kripto para biriminin piyasaya sürülmesinden itibaren alıcı kuruluşlar bunu 1.3 milyar Çinli vatandaşa dağıtmakla yükümlü olacaklar. Kaynak, merkez bankasının, bu kripto para birimini ABD’de yaşayan tüketicilere ulaştırmak amacıyla Batı’da bankalarla iş birliği yapabileceğini söylüyor ancak bunun yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini de sözlerine ekliyor.

Para biriminin yaygınlaşması için güvenilir kuruluşları kullanmak şu anda başka popüler bir para birimi projesini akıllara getiriyor. Facebook’un kripto para projesi Libra da Mastercard, Uber, Vodafone ve daha birçok şirket tarafından destek görüyor. Libra piyasaya sürüldüğü zaman da büyük olasılıkla bu şirketler kripto para biriminin yaygınlaşması ve tüketicilere ulaşması için çeşitli yardımlarda bulunacaklar.

Henüz tam anlamıyla detaylarını bilmesek de Libra ile karşılaştırılan Çin’in kripto para biriminin (DC/EP) bazı temel farkları bulunuyor. Çin Merkez Bankası Ödeme Birimi Müdür Yardımcısı Muc Changchun’un daha önce yaptığı açıklamalardan yola çıkarsak Libra saniyede 1000 işlem kapasitesine sahipken DC/EP 300.000 işlem gerçekleştirebilecek. Bunun en önemli farklardan biri olduğunu vurgulayan Mu, Çin’in en yoğun gününde dahi saniyede 92.771 işlem gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Bahsi geçen kripto para birimi hakkında henüz Çin Merkez Bankası ya da dağıtılacağı kurumlardan resmi bir açıklama gelmedi.

KaynakForbes