Temmuz 2019 itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre TROY logolu kart adedi 2 katına çıkarak 9 milyona ulaştı.

TROY’un Türkiye için projeler geliştirmeye devam ettiğini belirten BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, bu kapsamda son olarak Attila Köksal ve yazar arkadaşları tarafından kaleme alınan Geleceğe Yatırım-Aileler İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri kitabına destek verdiklerini söyledi.

“Finansal okuryazarlık, toplumun her kesimi tarafından benimsenmeli”
Finansal erişim ve finansal okuryazarlığın, ekonomik ve toplumsal gelişmişliğin açık bir göstergesi olduğunu belirten BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, şöyle konuştu: “Finansal okuryazarlık, bireylerin finansal sisteme katılımlarını sağlayarak kaynak maliyetini düşürür, yatırımların ve istihdamın artmasının yanı sıra tasarruf bilinciyle daha istikrarlı bir ekonominin oluşmasını sağlar. Finansal okuryazarlığı toplumun her kesimine entegre etmek bu sebeple önem kazanıyor. Biz de BKM olarak kart kullanım bilincinin oluşturulmasına büyük önem veriyoruz. Hedefimiz, sistemin içinde henüz yer almayan yaklaşık 20 milyon kişiyi sistem içine almak. Bu sebeple gençlerin finansal okuryazarlığını geliştirmeye yönelik desteklediğimiz Geleceğe Yatırım, Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri kitabının devamı niteliğindeki Geleceğe Yatırım – Aileler İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri kitabını desteklemekten dolayı çok mutluyuz.

“TROY, bir yılda kart adedini iki katına çıkardı”
Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’un Temmuz 2019 itibarıyla 9 milyon kart adedine ulaştığını paylaşan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz, “Temmuz sonu itibarıyla son bir yıllık dönemde TROY logolu kartlarla 143 milyon adet işlem gerçekleşti, işlem hacmi ise 36 milyar TL’ye ulaştı” dedi. TROY logolu kartların banka kartı adet pazar payının yüzde 5 olduğuna işaret eden Temiz, 2026’da TROY logolu kart adedinde yüzde 20 pazar payına ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. TROY logolu kart sahiplerinin yüzde 74’ünün 35 yaş altı, öğrenci, ev hanımı, kamu ve özel sektör çalışanlarından oluştuğunu aktaran Temiz, TROY logolu kartlarla yapılan alışveriş işlemlerinin ise yüzde 70’inin 50 TL altı işlemlerden oluşturduğunu belirtti.
 
TROY olarak en önemli hedeflerinden birinin toplumun her kesiminde finansal okuryazarlığın artırılması olduğunu ifade eden Cenk Temiz, şöyle konuştu: “Bu hedef doğrultusunda TROY olarak geçtiğimiz yıl 4 şehirde KOBİ’lerle, 9 şehirde 14 farklı üniversitede öğrencilerle buluştuk ve finansal okuryazarlığı anlattık. Buna ek olarak Geleceğe Yatırım, Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri kitabını destekledik. İlerleyen dönemde de finansal okuryazarlığa ilişkin çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

“Amacımız okuyuculara yaşam boyu tasarrufun önemini anlatmak”
2014 yılında Hakan Osmanoğlu ile birlikte yazdıkları Geleceğe Yatırım, Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri isimli ilk kitapta ergenlik çağındaki gençlerin yaşamları boyunca finansal konularda dikkat etmeleri gereken konuları kaleme aldıklarını hatırlatan Attila Köksal, sözlerine şöyle devam etti: “Dr. İlknur Üner, Alparslan Budak, Murat Ergin ve Hakan Osmanoğlu ile birlikte kaleme aldığımız Geleceğe Yatırım – Aileler İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri isimli ikinci kitabımızda okuyucularımıza yaşam boyu tasarrufun ne denli önemli olduğunu anlatmaya ve emeklilikte rahat bir yaşam sürmek için neler yapmaları gerektiğini aktarmaya çalıştık. Vermek istediğimiz mesaj aslında oldukça basit: Tutumlu olun, yaşamınız boyunca harcamalarınıza dikkat edin, birikim yapın ve yaptığınız birikimleri değişik yatırım araçlarına yayarak uzun vadeli bir perspektif ile değerlendirin.”

Kitabın tüm gelirlerini Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladıklarını ifade eden Köksal, “Türkiye’de finansal okuryazarlık çalışmalarına sürekli destek veren Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’a kitabın basımındaki katkıları için teşekkür ettiğini belirtti.

Geleceğe Yatırım, Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri kitabı https://bkm.com.tr/gelecege-yatirim-aileler-icin-tasarruf-ve-yatirim-tavsiyeleri/ adresinden bağış karşılığı indirilebiliyor.