Avustralya Vergi Dairesi (ATO) kağıt faturanın ortadan kalkmasını ve e-fatura gibi çözümlerin artmasını kurumsal uyum ve ticari büyüme için oldukça önemli görüyor.

Sydney Morning Herald’ın haberine göre ATO kağıt faturanın sonunu getirmek istiyor. Elektronik fatura ve tek dokunuşla bordro gibi iş süreçlerinin dijitalleştirilmesine yönelik girişimlerin buna yardımcı olduğunu söyleyen kurum, dijital çözümlerin küçük işletmelerdeki vergi açığına yardımcı olabileceğini de belirtiyor.

Ülkede, kamuoyunun görüşleriyle birlikte e-fatura çerçevesini onaylayacak bir yasa üzerinde çalışılırken Avustralya ve Yeni Zelanda hükümeti iki ülke arasında gönderilen faturalar için bir e-fatura standardizasyonu üzerinde iş birliği yapıyor.

Ulusal e-fatura girişimi, Avustralya’nın ‘Pan European Public Procurement Online’ sistemini benimseme çabasının bir parçası. BU sistem kamu ihaleleri için bir e-faturalama yapısını benimseyen hükümetleri değerlendiriyor.

Avustralya’da Hazine Asistanı ve İskan Bakanı olarak görev yapan Michale Sukkar konuyla ilgili olarak: “Avustralya devlet kurumları, e-faturalandırma için PEPPOL yapısını kullanacak. Kurumlar PEPPOL uyumlu e-faturalandırma uygulamasına Avustralya PEPPOL Kurumu kurulduktan sonra başlayabilecek.” ifadesini kullandı.

Küçük işletmelerin vergi ödemelerinde 11.1 milyar dolarlık bir açık oluşturduklarını söyleyen ATO, e-fatura gibi dijital sistemlerin bunu ortadan kaldırabileceğini düşünüyor.