Yasal düzenleyicilerle olan belirsizlik, çeşitli ayrımlar ve bazı üyelerin bu nedenlerle projeyle adının anılmasını istememesine karşın Libra’nın kripto para dünyasına yakın olan üyeleri projeye karşı iyimser.

Detaylarının yayınlandığı günden bu yana dünyanın farklı yerlerinden birçok tepki alan Libra projesi finans dünyasının gündeminden düşmüyor.

Geçtiğimiz günlerde Financial Times’ın bildirdiğine göre Libra Birliği’nde yer alan birkaç üye projenin yasal düzenleyicilerle olan belirsizliği ve gittikçe ivmelenen olumsuz itibarı nedeniyle birlikten ayrılmak istediklerini söylemişti.

Buna karşın Libra Birliği’nin kripto para ve blockchain kesimi – Coinbase, Xapo, Anchorage ve Bison Trails – proje hakkında iyimser kalmaya devam ediyor. Hatta CoinDesk’in haberine göre blockchain yatırımları ile yakından ilgilenen iki risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures da Libra projesine bağlı kaldıklarını belirtti.

Bununla birlikte alternatif bankacılık şirketi Xapo ve blockchain altyapısı girişimi Bison Trails de Libra Birliği üyeliğinden ayrılmaya niyetlerinin olmadığını açık bir şekilde belirtti.

Şimdiye kadar Libra ve düzenleyici politikalar hakkında birçok gelişme oldu. Özellikle Avrupa’da proje ile ilgili “rekabet karşıtı davranışlar” araştırılıyor. Bazı üyelerin Libra’ya karşı inancını kaybetmesine karşın kripto para dünyasındaki üyelerin duruma oldukça iyimser yaklaşması da dikkat çeken bir husus.

Çeşitli sıkıntılarla mücadele eden Facebook’un kripto para birimi Libra’nın akıbeti merak konusu.