Dijital bankacılık lisansı verme planlarını açıkladıktan iki ay sonra Singapur Para Otoritesi (MAS) ilk başvuruları kabul etmeye başladı.

Başvurular 31 Aralık’ kadar gönderilebilecek. Başvuru için taraflardan en az birinin bir teknoloji ya da e-ticaret projesini üç veya daha fazla yıldır yürüttüğüne dair kayıt gösterebilmesi gerekiyor.

Finextra’nın haberine göre düzenleyici aynı zamanda başvurlarda “müşteri ihtiyaçlarına hizmet etmek ve Singapur pazarının az kullanılan bölümlerine ulaşmak için teknolojinin yenilikçi kullanımı” konusuna da önem veriyor.

MAS, uygulamalarda dikkate alınacak diğer kriterler arasında “tutumlu ve sürdürülebilir” bir dijital bankacılık işini yönetme yeteneğini de içerdiğini belirtti.

Bu yıl en fazla beş lisans verilecek. Düzenleyici, seçilen bankaların teknoloji riskleri, kara para aklama ve terör finansmanı gibi alanlarda mevcut bankalarla aynı yaptırımlara tabi olacağını da açıklamasına ekledi. Seçilen kurumların ilk iki yıl boyunca sıkı kısıtlamalara tabi tutulacağını bilmelerinde de fayda var.

Başarılı başvurular 2020 yılında ilan edilecek. 2021 ortalarına kadar ise faaliyete başlamaları bekleniyor.

Bu dijital bankacılık planları Singapur’un geleneksel bankacılık sektörüyle yeni nesil teknolojileri benimseyen girişimlerin arasındaki iletişim sonucu doğdu. Online taksi firması Grab, yerel telekom Singtel ve eşler arası banka Validus Capital’in bu bankacılık lisansına başvurmaya ilgili oldukları belirtildi.