Brezilya’nın en büyük ödeme işlem sağlayıcısı olan Cielo, satış noktası (POS) cihazlarında Bitcoin (BTC) ve çeşitli kripto varlıklar ile ödeme işlemi için desteğini açıkladı.

Cointelegraph Brezilya’nın haberine göre, ülkenin en büyük ödeme işlem sağlayıcısı Cielo 30 Ağustos’ta bir açıklama yaparak, POS cihazları üzerinden QR kodları aracılığıyla kripto ödemeleri mümkün hale getireceğini duyurdu.

Bu ödeme işlemleri için POS makineleri özel bir QR kod oluşturacak ve müşteri daha sonra bu kodu taramak ve ödeme yapmak için bir akıllı telefonu ile işlemi tamamlayacak. Müşterinin ödemeyi tamamlamak için Cielo’nun iş ortaklığı yaptığı kripto para servisleri Uzzo veya Criptohub üzerinde bir hesap açması gerekiyor.

POS cihazında gösterilen barkod akıllı telefonda okutulduğunda, müşterinin uygulamasına bağlı kripto cüzdanın anlık olarak ilgili tutarın karşılığı borsa üzerinde bozduruluyor ve ödeme alacak tarafa aktarılıyor. Böylece ödeme alan taraf ödemeyi kripto para ile değil itibari para birimi üzerinden alıyor. İşlem bu şekli yasal düzenlemelerin çerçevesinde kalıyor ve faturalandırma işlemi de gerçekleştiği için vergi sistemi dışında kalmıyor.

Cielo başkanı Paulo Caffarelli, ülkedeki önemli bankaların yeni kripto ödeme yapısını desteklediğini belirtti. Ayrıca Cielo, Ekim ayında PoS makinesi gerektirmeyen kripto ödemeleri de desteklemeye başlayabilir. bu ödeme şeklinde POS cihazı yerine, QR kodunu oluşturmak için bir Cielo mobil uygulaması kullanılacak.

Şirket verilerine göre, Cielo, ülkede 5.500 bölgede 1.4 milyon POS cihazı işletiyor.

Uygulama ile alakalı olarak aşağıdaki video yayınlandı.