Finansal teknolojiler (FinTech) ve düzenleyici teknolojileri (RegTech), artan fırsatlar ile birlikte hızla büyümeye devam ediyor. Butik bir danışmanlık şirketi olan CDCA‘da çalışan uzmanlar, FinTech ve RegTech’in İngiltere pazarındaki evrimini ele alıyor. Bu süreçte RegTech 3.0 kavramını irdeliyor.

İngiltere dünyanın lider finansal merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte yenilikçi FinTech teknolojilerinin gelişmesi için de pek çok yasal düzenleme ile bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Öyle ki Brexit tartışmaları bile bu liderlik koltuğuna çok fazla zarar veremedi. İngiltere şu anda dünyanın gelecek ve en büyük FinTech’lerine ev sahipliği yapıyor ve bu yıl ortalama 20 milyar sterlin ciro anlamına geliyor. Ayrıca İngiltere, FinTech’lere en fazla fon sağlayan ülkelerden birisi; bu yılın ilk altı ayında, yaklaşık 14 milyar sterlin tutarında FinTech yatırımı çekmeyi başardı. Geçmişe bakıldığında FinTech gelirleri, 2015’teki gelirin yedi katından fazla artmış görünüyor.

Endüstri büyümeye devam ederken, Monzo gibi rakipler yatırımcılardan ve risk sermayesi şirketlerinden güçlü destek almaya devam ediyor. Geçen yıl, şirkete 1,5 milyar dolar değer biçildi ve gelecekte tüketici tabanını büyütme konusunda iddialı planları var. “Geleceğin bankası” olarak adlandırılan şirket, özellikle yeni nesil kullanıcıları kazanmayı ve geleneksel kurumlardan uzak tutmayı amaçlıyor.

FinTech, RegTech 3.0'a giden yolu açıyor

BigTech’ler FinTech alanına girerse

FinTech endüstrisinin, büyük finansal kuruluşlar gibi düzenlenmeye çalışılması, Mali Davranış Otoritesi (The Financial Conduct Authority – FCA) gibi düzenleyici kurumlar için bir problem oluşturuyor. Bu teknolojiler nispeten yeni kalırken; tüketiciler ve teknoloji firmaları arasındaki asimetrik bilgi belirsizlik yaratıyor. Apple gibi bu alana giren çeşitli çokuluslu şirketler için gerçekleştirilecek FinTech düzenlemelerinin geleceği hala belirsiz. Apple’ın FinTech alanına girmesi cesurca olmasına rağmen daha fazla düzenleme ve test gerektiriyor.

Goldman Sachs ile Apple’ın, merakla beklenen Apple Card’ı piyasaya sürmek için yaptıkları işbirliği tüketici verilerinin korunması, daha net şartlar ve hizmetler gibi düzenleyici kurumları daha fazla düşünmeye ve çabaya itiyor.

İngiltere’de FCA, bu yeni teknolojilerin sektör üzerindeki etkilerini değerlendirmek için bir plan hazırladı. Pilot faz 1 ve faz 2 testleri sayesinde bu firmalara, yenilikçi teknolojileri ve fikirleri için bir fikir edinebilecekleri, “sandbox” testi olarak bilinen gerçek pazarda test etme yetkisi verilecek.

RegTech

FCA, FinTech alanı içerisinde yer aldığı kabul edilen RegTech için de adımlar atılması gerektiğini düşünüyor. FinTech girişimlerinin operasyonlarının yüzde 17’sinin dış BT sağlayıcılardan tedarik edilmesi RegTech’i daha da önemli kılıyor.

RegTech İngiltere’de 2015’ten beri yükselişte, pazarın mevcut piyasa değerinden 4,3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve 2023 yılına kadar 12,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

FinTech, RegTech 3.0'a giden yolu açıyor

RegTech 3.0 geliyor

RegTech’in hedefi çoğunlukla finansal hizmet şirketlerinin düzenlemeleri daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktı. Ancak RegTech daha fazlasını sunabilir. RegTech 3.0 tanımı ile işletme bilgilerinin aylaşılması, müşterilere daha hızlı hizmet verilmesi ve yeni ürünlerin pazara sürülmesi için adımların atılması gibi çok farklı alanlarda açılımlar yapılması hedefleniyor.

RegTech’in bu çerçevede evrimi aşağıdaki gibi açıklanıyor.

1990: Finansal hizmetler, belirli işlemlerin risklerini analiz etmeye yardımcı olmak için RegTech 1.0 kapsamında yazılımlar kullanıyor.

2000: RegTech 2.0, KYC (Know Your Customer – Müşterinizi Tanıyın) ihtiyacına odaklanmak için geliştirildi. Bunlar, finansal hizmet şirketlerinin denetimlerden geçmesini kolaylaştırdı.

2010: Yeni RegTech, firmaların yenilik yapmasını ve büyümesini sağlamayı amaçladı, ancak 2008 finansal krizinden itibaren şirketler pek çok yasal baskı ve değişiklik yaşadı. Yeni RegTech tanımı ile KYD (Know Your Data – Verilerinizi Tanıtın) ve KYC’ye odaklanmak önem kazandı.

2020: RegTech 3.0 ile birlikte endüstri artık FinTech’lerin yükselişi ve birçok finansal servis firmasını oluşturan önemli veri altyapısı göz önüne alındığında KYC’den KYD’ye geçecek.

RegTech 3.0 ile birlikte küresel RegTech girişimleri yüzde 50’sinden fazlası, yapay zeka ve veri analitiği için çözümler geliştirecek.

FinTech, RegTech 3.0'a giden yolu açıyor

Bu yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.