CB Insights tarafından yayınlanan son verilere göre ABD’deki bankaların FinTech yatırımları hızla artarken, yatırım tercihleri bankaların geleceğe dönük tercihlerini de ortaya koyuyor.

Tüm dünyada bankalar teknolojilerini ve altyapılarını yenilemek için milyarlarca dolar harcıyor, FinTech şirketlerinin oyuna dahil olmasıyla bu anlamda bankalar için alternatif bir seçenek de ortaya çıkıyor.

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner en son blog yazısında CB Insights tarafından en son yayımlanan verileri analiz ederek ABD’li bankaların gelecek rotasına dair yorumlarını paylaşıyor.

CB Insights verilerine göre ABD’li bankaların bu sene içinde yaptıkları yatırımların sayısı 24’e ulaştı, geçtiğimiz sene bir rekor olarak 45 yatırım yapmışlardı ve bu 2017 yılına göre yüzde 180 artış anlamı taşıyordu. Yatırımların bu sene ikinci çeyrekteki rakamsal büyüklüğü ise 8,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

FinTech dev bankaların rotasını belirliyor

Skinner tüm rakamsal detayların raporda yer aldığına dikkat çekiyor ve konuyu farklı bir bakış açısıyla ele alıyor;

Goldman Sachs’ın yatırımları dijital stratejilere odaklanıyor. Citi ise Servis olarak Bankacılık (Banking as a Platform – BaaP) konusuna odaklanıyor ve kendine dijital tüketici ödemelerinde altyapı vermek için stratejik bir yol çiziyor. JP Morgan’ın gerçekleştirdiği yatırımlar ile hedefleri arasında kredi ve ödeme başlıkları yer alıyor.

Skinner bankaların iki sebeple yatırım yaptıklarını düşüyor; yüksek kazançlar sağlamak ve stratejik iş birlikleri kurmak. Bu düşüncesini çeşitli satın alma örnekleri ile destekliyor.

WealthAdvisor tarafından yayınlanan bir analiz Chris Skinner’ın düşüncelerini güçlendirir nitelikte. Şirket tarafından yapılan analize göre FinTech’ler bankacılık sistemini belirli başlıklarda etkiliyor;

  • Bankaların yüzde 85’i dijital dönüşümü iş önceliği haline getiriyor
  • 4 küresel tüketiciden 3’ü FinTech servislerini para transferi için kullanıyor
  • Finansal kurumların yüzde 77’si daha fazla yenilik yapmak istiyor
  • Geleneksel bankaların yüzde 60’ı FinTech girişimleriyle iş birliği kuruyor ve yüzde 82’si bu ortaklıkların önümüzdeki 5 yıl içinde genişlemesini bekliyor.

Bankacılık sistemindeki bu etkileri yönlendiren beş ana trend var bunlar;

  • Çok kanallı müşteri deneyimi sağlamanın artık bir zorunluluk haline gelmesi
  • Müşteri iletişiminde chatbot gibi yenilikçi teknolojilerin giderek daha fazla rol alması
  • Yeni geliştiricilerin açık inovasyon ile sisteme entegre olması
  • Blockchain ve kripto varlıkların yükselen rolü
  • Otonom finansal danışmanlık servislerinin yükselişi

Tüm bu trendler ile birlikte bankalar artık tek başlarına hareket etmek istemiyorlar. Onlar için iş birlikleri önem kazanıyor ve rekaberliğe dayanan bir ekosistem oyuncusu olmak artık kaçınılmaz hale geliyor.