Daha önce Currencycloud’u kuran CEO Nigel Verdon’un kurduğu açık bankacılık ve uyumluluk platformu Railsbank, A Serisi turunda 10 milyon dolar yatırım aldı.

Techcrunch tarafından paylaşılan habere göre açık bankacılık girişimi Railsbank’ın yeni yatırımı, ABD, Avustralya ve Güney Doğu Asya da dahil olmak üzere Avrupa dışında genişlemek için kullanılacak. Ayrıca girişim Singapur’da küçük bir ekibin yerleşeceği yeni bir ofis de kuracak.

Techcrunch’ın şirketin kurucusu ile yaptığı röportajda Nigel Verdon, “2011 yılında, benim de kurucusu olduğum Currencycloud, TransferWise, Betterment, Bank Simple gibi girişimler ile FinTech 1.0 olarak tanımladığımız dönem başladı” ifadelerini kullanarak sözlerine şöyle devam ediyor; “Böylece yasal düzenlemelerin makro bir eğilim olarak ortaya çıkması mümkün oldu. Şu anda Güneydoğu Asya’da benzer bir eğiliminin ortaya çıktığını görüyoruz ve Xiaomi gibi teknoloji şirketleri ucuz akıllı telefonlar ile finansal ürünlerin distribütörü oluyorlar”.

Verdon bu gelişmeleri göz önüne alarak Railsbank’ı FinTech girişimcileri ve finansal servislere ihtiyaç duyan markalar ile yerleşik bankalar arasında bir köprü olarak konumlandırıyor. Verdon, “Biz tıpkı bir su şirketi gibiyiz – güvenilir ve güvenli şekilde 7 gün 24 saat çalışan bankacılık servisleri aracısıyız.”

Verdon’a göre Railsbank, Amazon’un AWS ile veri merkezleri için yaptıklarına benzer bir işi bankacılık servisleri için sağlıyor.

Railsbank platformunun neler yapabileceğinin bir örneği olarak Verdon, SingLife’ın kendi bankamatik kartını, dijital bankacılık uygulamasını hazırlamasının sadece iki gün sürdüğünü ve bu süre sonunda şirketin özel banka hesapları açarak havale işlemleri yapabilmeye başladığını gösteriyor.

Railsbank’ın aynı zamanda süpermarketler, seyahat şirketleri, perakende satış noktaları gibi yerler ile de işbirliği yapıyor.