Birçok FinTech için geçmişte en büyük engel geleneksel yapılardı ancak artık bu durum değişiyor. FinTech’ler artık büyük teknoloji devlerine karşı tetikte olmalılar.

Daily Fintech yayınladığı bir haber ile FinTech’lerin dikkatini önemli bir noktaya çekiyor; FinTech’ler için bugün, yeni ve çok daha yaygın (ve yönetimi zor) bir tehdit ortaya çıkıyor, büyük teknoloji firmaları. Haber Facebook ve Google’ın son zamanlardaki eylemlerine referans vererek her iki firmanın da rekabet karşıtı sulara girmekten korkmadığını belirtiyor.

Bu hafta Google, Google Play Store’da kişisel kredi uygulamalarını 60 gün içinde tamamen yasaklamaya karar verdiği açıkladı. Google’ın bu kararı oldukça sıradışı ve pek çok kredi tabanlı FinTech girişimine büyük zarar verebilecek bir adım.

Kuşkusuz, finansal düzenleyicilerin denetlemesi gereken FinTech girişimleri için Google’ın böyle bir karar alması kabul edilemez ve bu girişimler açıkça bir suç işlemedikleri sürece uygulamalarını dağıtma özgürlüğüne sahip olmalılar.

Yapılan analizde, girişimler söz konusu olduğunda kendilerini yargıç, jüri ve cellat olarak görenlerin sadece Google olmadığı vurgulanıyor. Bu hafta yayınlanan bir haberle, Facebook’un hem Facebook hem de Instagram’da Avustralyalı sosyal medya pazarlama girişimi Stackla’nın ürünlerini engellediği belirtilmişti. Teknoloji devi girişimin verileri istismar ettiğini duyurdu.

Her iki olayda da girişimler için risk Facebook ve Google tarafından işletilen dijital kanallara bağlı olma riskleri. Bu teknoloji devlerinin her ikisinin de internet otoyollarına etkin bir şekilde sahip olduğu bir çağda, bu yollardan bağımsız hareket edeblecek hangi girişim var?

Her iki şirketin de finansal çözümlere odaklanması diğer FinTech’lerin atış hattına girmesi anlamına geliyor. Bu süreçte politik ve ‘ahlak’ kuralları belirleyen kim olacak?