Çin’in merkez bankası, sorunlu olarak gördüğü ülkedeki çevrimiçi eşler arası (P2P) borç verme platformlarını ulusal kredi referans sistemine dahil edecek.

Çin’in devlet yayın organı tarafından Çarşamba günü verilen habere göre, Çin merkez bankası P2P borç verme platformlarını kredi referans veritabanlarına bağlayacak. Merkez bankası yıllarca gevşek yönetmelikler altında gelişen bu platformları son yıllarda önemli derecede kontrol altına alarak faaliyetlerini düzenlemişti. Ancak bu süreci nihai bir adımla bütünüyle kontrol altına almak istiyor.

Çinde hane halkı borcu 2008’den bu yana hızla büyüyor ve son yıllarda artan bir ulusal endişe kaynağı. Çin merkez bankası P2P borç verme platformlarının bu borçlanma sürecinde sorunlu birer nokta olduğunu düşünüyor. P2P borç veren şirketlerin temel finansal kredi bilgi veritabanına bağlanması bu platform müşterilerinin kredi notlarına göre borç alıp verebileceği anlamına geliyor.

Ülkedeki düzenleyici kurum, finans kuruluşlarını ve sigorta şirketlerini, borçlulara karşı disiplin cezasını artırmaya teşvik ediyor. Borç verme platformlarında temerrüde düşenler, daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi ve sigorta hizmetlerinde limitlere maruz kalabilecekler.

Diğer yandan Çin hükümeti kısa süre önce hızla büyüyen FinTech sektörü için üç yıllık bir kalkınma planı yayınlamış, riskli ve yasa dışı kredilendirmelerin azaltılmasına yönelik çabalarını artırmıştı.