Dünyanın en değerli özel FinTech şirketi yeni bir bankacılık alanına giriyor: Krediler.

Son fonlama turundan sonra 22,5 milyar dolar pazar değerine ulaşan Stripe, Perşembe günü Stripe Capital adında bir kredi bölümünü hayata geçirdiğini duyurdu. Yeni bölüm, internet üzerinde faaliyet gösteren şirketlerin işlerini büyütmek için kredi almalarına yardım edecek.

CNBCE’nin haberinde Stripe’in Lider Ürün Sorumlusu Will Gaybrick “Stripe Capital, internet işletmelerinin ihtiyaç duydukları fonları, ihtiyaç duyduklarında almasını kolaylaştırıyor” dedi. Gaybrick, küçük işletmelerin (KOBİ) “ekonomimizde iş yaratma motorları” olduğunu ve sermayeye erişmeleri ve kendi büyümelerine yatırım yapmaları için “son derece basit ve çok hızlı olması” gerektiğini söyledi.

Square ve Adyen gibi rakipleri olan Stripe, işletmelere internet üzerinden ödeme kabul etmelerini sağlayan bir çözüm sunuyor. Son dönemde şirketin rakipleri PayPal ve Square kredi servisleri ile önemli bir büyüme kaydettiler. E-ticaret devi Amazon da, ödeme ağındaki tüccarlara için 1.000 ABD doları tutarında kredi sağlayan “Amazon Lending” adında bir programa sahip.

Çoğu durumda, bu krediler bir bankanın sağlayabileceği tutarların oldukça altında. Ancak teknoloji şirketleri bankalara göre bir avantaj sunduklarını düşünüyorlar. Bankaların kullandığı kredi puanlamaları yerine bu şirketler kendi platformlarındaki ödeme geçmişi verilerinden faydalanıyorlar ve böylelikle kredi verecekleri şirketlerin güvenilirliği ve kredi ödeme güçlerini çok daha isabetli şekilde analiz edebiliyorlar.

Stripe, kredi talep eden müşterilerinin verilerinden yola çıkarak krediyi onayladığı takdirde 24 saat içinde krediyi müşterisinin hesabına göndermiş olacak. Müşteri kredisini Stripe hesabında aldığı ödemeler ile geri ödeyebilecek. Böylece her ay belirli bir günde ödeme yapma zorunluğu da ortadan kalkıyor ve işletmeler satışlar geldikçe kredi geri ödemelerini yapabiliyor.

FinTech operasyonlarına küçük tutarlı ödemelere aracılık hizmeti sağlayarak başlayan şirketlerin markajında artık bankaların ana faaliyet alanları var, görmek isteyenler için, bu durum oldukça önemli mesajlar taşıyor.

Kaynak: CNBCE