Danışmanlık firması ABD Kongre’sine, kripto para firmalarının ‘Banka Gizlilik Yasası” ile düzenlenmesi gerektiğine dair görüş bildirdi.

Stratejik bir danışmanlık firması olan Financial Integrity Network (FIN), ABD Kongre’sine, Banka Gizlilik Yasası (BSA) kapsamında yeni bir finansal kurum sınıfı oluşturmasını ve kripto para birimi sektöründeki firmaları düzenlemesini tavsiye etti.

ABD Senatosu, Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nin Ulusal Güvenlik ve Uluslararası Ticaret ve Finans Alt Komitesi’nin bir duruşmasında açıklama yapan FIN’ın ürün geliştirme ve hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı David Murray, “Yeni sınıf, sanal varlık hizmeti sağlayıcıları (virtual asset service providers – VASP) sağladıkları hizmetin türüne göre düzenlenmelidir” ifadelerini kullandı.

“Bazı VASP’ler şu anda BSA kapsamında para göndericileri olarak düzenleniyor. Diğerleri ise hiçbir şekilde düzenlemeye girmedi” diyen Murray, “Halen para göndericileri olarak düzenlenmiş olan VASP’ler için bile, düzenlemeler sanal varlıkları sömürüden korumak için yetersiz” dedi.

Murray, kripto para birimi düzenlemelerinin güçlendirilmesinin “hizmet verenlerin finansal kurum durum tespiti” için fayda sağlayacağını ve bu durum “hizmet sağlayıcı” adı altında faaliyette bulunan tüm kurumlar için doğru bir sınıflandırma yapılmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Giderek artan bu tartışmalar bize gösteriyor ki özellikle sabit akçeler (stable coin) ve bu alanda hizmet veren kurumların kripto para ile olan ilişkileri yasal çerçeveler ile hızlı bir şekilde resmi kimlik kazanacaklar. FinTech ekosisteminin bu gelişmelerden uzak kalmaması ve yakından takip ederek entegre olması önemli.