Güneydoğu Asya’daki FinTech ekosistemi içinde Endonezya, çok çeşitli FinTech hizmetlerinin sunulduğu bir ülke. Endonezya’daki 10 FinTech girişime yakından bakıyoruz.

DanaLaut
Daha ülkedeki önemli bir kaynak olan denizlere odaklanıyor. Deniz kaynakları üzerine çalışan şirketler için kredi aracısı olarak faaliyet gösteriyor. Girişimin risk yönetimi için özel bir puanlama sistemi ve fon tahsisi için sürekli güncellenen bir portföyü bulunuyor. Girişimin bir diğer ilginç noktası ise kredilerin faiz ile değil, kredi verenlerin kâr paylaşımı üzerinden gelir elde etmesi.

Dana Bijak
Dana Bijak, kredi arayışındaki bireysel tüketiciler için almak istedikleri miktar ve ödeme yapmak istedikleri süreye bağlı olarak basit seçenekler sunuyor. Başvuruları 24 saat içinde yapay zeka kullanarak sağlıyor ve onaylanan seçenekleri 48 saat içinde başvuru sahibinin banka hesabına aktarıyor.

Disitu
Disitu, kendisini bir kredi pazar yeri olarak tanımlıyor. Finansal kurumlar platform üzerinden ürünlerini tüketicilere sunan reklamlar veriyor. Tüketiciler bir seçim yapmadan önce mevcut finansal ürünleri görebiliyor ve karşılaştırabiliyor.

Kredi bilgilerini gerçek zamanlı güncelliyor ve tüketicilerin ödeyebileceklerinden daha fazla kredi almadıklarından emin olmaları için başvurdukları kredilerin ödeme planlarına dair detaylı bilgiler sağlıyor.

GandengTangan
Endonezya dilinde “El ele tutuşmak” anlamına gelen GandengTangan, yatırımcıları kısa vadeli yatırımlar yapmak üzere güvenilir bir şekilde mikro işletmelerle buluşturan bir çevrimiçi platform sunuyor.

Rupi
Rupi, fatura ve ödemeler için çevrimiçi bir ödeme aracısı olarak hizmet veriyor. Servisin en önemli özelliği kontür ve ön ödemli servisler için de hizmet sunması ve ömür boyu en düşük komisyonlar ile çalıştığını garanti etmesi. Ayrıca tüm Rupi kullanıcıları birbirlerine doğrudan veya uygulama içi QR kodunu kullanarak para gönderebiliyor.

Mapan
Mapan, tüketicilerin bir araya gelmelerini ve toptan şekilde kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler satın almalarını sağıyor. Toplumsal ekonomik güç olarak kendini tanımlayan platformda kullanıcılar ne kadar çok sayıda üye toplamayı başarırsa, eşyaların fiyatı o kadar uygun hale geliyor.

Spots
SPOTS, “Endonezya’daki girişimcilerin işlerini daha iyi ve kolay yürütebilmelerini kolaylaştırmak” olarak misyonunu belirtiyor ve çevrimiçi POS sistemi sunuyor.

Propertree
Propertree, Endonezya’daki emlak yatırımlarına odaklanmayı seçen bir girişim. Gayrimenkul yatırımında kapsayıcılık yaratmaya çalışıyor. Bunu da mülk yatırımlarının dijitalleştirilmesini sağlayarak kolaylaştırıyor. Kullanıcılar platform üzerinden seçtikleri projelere diledikleri tutarda yatırım yaparak gelirlerine ortak olabiliyor.

Julo
Julo, dijital veri tabanlı kredi verme yöntemi ile finansal ürünlere erişimde devrim yaratmaya çalıştığını iddia ediyor. Ayrıca tüketicilerin kredi başvurularını işleme koyma konusunda uygulama içi risk değerlendirmesi yapıyor.

DokterDana
Endonezya dilinde “finans doktoru” anlamına gelen DokterDana, ülkedeki finans sektörüne bilgi ve güncellemeler sağlamaya odaklanıyor. Ayrıca, kredi aramasını kolaylaştırıyor ve uygulama üzerinden eşleştirme hizmetleri sunuyor.

Kaynak: e27.com