Swift, Avrupa sınırlarında düzenlenen uçtan uca uluslararası ödeme pilotuna başlamak için hazırlanıyor. Yeni çözüm para transfer sürelerini dakikalar mertebesine indirecek.

FinTech Futures’un haberine göre Swift, Singapur ve Avustralya arasında bir dakikadan daha kısa sürede tamamlanan transfer sürelerini elde etmeye başardı ve şimdi aynı sistemi Avrupa için konsept bir pilot sistem üzerinde çalıştıracak.

Küresel para transfer servisinin bir sözcüsü yaptığı açıklamada, “Döviz kontrollerinin tamamlanması genellikle bir gün sürebilir. Ama iyi oyuncular, uluslararası ödemeler söz konusu olduğunda bir dakikalık işlemleri kolayca gerçekleştirebilir” diyor.

Swift, transferlerin noktadan noktaya gerçek zamanlı olarak ulaşmasını sağlamak için işlem hızı üzerinde çalışması gereğini kabul ediyor ancak ülkelerin saat farklarına dikkat çekiyor; “Öğleden sonra Avustralya’dan Çin’e ödeme yapmak istiyorsanız, açılış saatleri nedeniyle 12 saatlik bir gecikme yaşarsınız.”

Geleneksel olarak, Swift, uluslararası transferlerin yerel transferlerin gerisinde kaldığını gözlemlediğini paylaşıyor, ancak nihai bir uçtan uca ödeme işleminde hızlı bir uluslararası plan için yerel ödeme programlarının bütünleşmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu sürecin kolay olmadığını belirten Swift en azından G20 ülkeleri için, 2023 yılına kadar bütünsel bir uluslararası ödeme sistemini öngörüyor.