II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’yı yeniden inşa etmek için 1944’te kurulan Dünya Bankası (World Bank – WB) blokzinciri teknolojisini kullanarak tahvil satışlarına hız veriyor.

Dünya Bankası, dünyadaki yoksulluğu azaltma projelerine fon sağlamak için iki yıl önce bir blokzinciri inovasyon laboratuvarı kurdu.

Dünya Bankası tarafından Ağustos ayında yayınlanan bir basın bültenine göre: “Dünya Bankası’nın blokzinciri inovasyon laboratuvarı, 2017 yılında, dünya genelinde yoksulluğu azaltma projeleri için bir inovasyon merkezi olarak kuruldu ve mülk yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, sağlık, eğitim, uluslararası transferler, karbon emisyonu ve bunların kesiştiği alanlarda blokzinciri ve diğer yenilikçi teknolojilerin kullanılması için fırsatları araştırmaya başladı”

Dünya Bankası’nın küresel finansal resimde büyük bir oyuncu olduğunu düşünürsek, blokzinciri teknolojisi ile çalışmayı hedeflediği alanlar ilgi çekici ancak bu sadece bir hedef olmanın ötesine geçmiş durumda.

Dünya Bankası tarafından geliştirilen ve “Bond-i” adı verilen blokzinciri tabanlı tahvil platformu ile ilk satış sessiz sedasız 2018’de gerçekleşmişti. Sessiz sedasız zirasatışın büyüklüğü sadece birkaç milyon dolardı. Banka o dönemde çalkantılı kripto para piyasaları nedeniyle dikkatleri çok fazla üstüne çekmek istememişti.

Diğer yandan Dünya Banka’sı artık blokzinciri üzerinden tahvil satışlarına hız vermek istiyor. Basın bülteninde paylaştığı bilgilere göre banka son olarak 108 milyon dolarlık tahvil satışını blokzinciri altyapısı üzerinde yeni tamamladı ve rakamı büyütmek istiyor.

Tüm mülkiyet ve işlem kayıtları blokzincirinde kaydedilecek ve Dünya Bankası’na göre, bu “ihraç ve alım satımı dağıtılmış defter teknolojileri kullanılarak kaydedilen ilk tahvil”.

Bu yeni blokzinciri tahvilleri, küçük yatırımcıların bile ikincil piyasada işlem yapmalarını mümkün kılabilir.