Dünyadaki en büyük ikinci borsası, kripto varlıklar için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Nasdaq borsasına “merkeziyetsiz finans endeksi” (Decentralised Finance Index) eklendi.

Bu yılın başlarında Bitcoin ve Ether endekslerini borsaya dahil eden New York merkezli Nasdaq borsası şimdi de blokzinciri ve merkezi olmayan finans ekosistemini çevreleyen projelere adanmış yeni bir endeks ekliyor.

Yayımlanan basın bültenine göre, Londra merkezli bir komisyon şirketi olan Exante, kripto para alanında yer alan blokzinciri projelerinin performansını izleyen bir endeks sunuyor. Bu endeks Nasdaq’ta “DEFX” veya “Merkezi Olmayan Finans Endeksi” (Decentralised Finance Index) olarak gösterilecek.

Exante, 2012 yılında Bitcoin ortalama 100 doların biraz üzerinde işlem görürken, Bloomberg tarafından ‘tarihteki en kârlı hedge fonu’ olarak kabul edilen bir Bitcoin fonu başlattı. Fon, kurulduğu günden bu yana yüzde 70.000’in üzerinde toplam yatırım getirisi elde etti. Exante aradan geçen dönemde diğer kripto para birimlerini de içeren yeni fonlar oluşturdu. Bu sebeple Nasdaq’a eklenen endeksin sağlıklı olduğu öngörülüyor.

DEFX endeksi, yatırımcıların merkezi olmayan finans ekosistemine yatırım yapmalarını sağlayacak.