İsviçre’deki Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA), daha önce yayınladığı öncül akçe arzı (Initial Coin Offering – ICO) rehberine bir bülten yayınlayarak sabit akçeler (stablecoin) için belirli noktalara dikkat çekti. Ancak bülten daha çok Libra’ya mesaj niteliği taşıyor.

FINMA tarafından bu hafta yayınlanan bir basın bülteni ile sabit akçeler ile alakalı çalışmaların arttığı tekrar vurgulanarak belirli noktalara dikkat çekildi. Aynı zamanda İsviçre merkezli olarak kurulan Libra Association için İsviçre hukuku kapsamında bir değerlendirme talep edildiği de doğrulandı.

Gerçekleşen açıklamada FINMA’nın sabit akçeler için diğer belirteçler (token) çözümleri ile aynı kapsamda konuyu ele aldığı ve bu tarz çözümlerin benzer kapsamda yapılanması durumunda aynı düzenlemelerin geçerli kabul edildiği belirtiliyor.

Diğer yandan sabit akçelerin karşılık olarak ne tarz varlıklar ile entegre edildiğinin önemli olduğu söylenerek bunlar itibari para birimleri, emtialar, emlak veya menkul kıymetler olabilir. Bu farklı durumlarda sabit akçe sahiplerinin yasal haklarının değişkenlik gösterebileceği belirtiliyor.

Mesaj Libra’ya

Yapılan duyuruda, İsviçre merkezli olarak kurulan Libra Association tarafından İsviçre’nin Mali Piyasa Altyapısı Yasası’na (Financial Market Infrastructure Act – FMIA) uygun bir lisans alınması gerektiği belirtiliyor.

Mevcut gelişmelerin eğer mevcut düzenlemeler dışında farklı riskler veya uygulamalar olarak ortaya çıkması durumunda yeni düzenlemelerin yapılabileceği de yine bülten içinde yer alan bilgiler arasında paylaşılmış. Libra projesinin de bu kapsamda bir yapısı olabileceğine vurgu yapılan açıklamada Libra Birliği’nin bu düzenlemelere uyması gerekeceğine dair bilgilendirme yapılmış.

Görünen o ki küresel finansal merkezler ve yetkililerden gelen açıklamalar İsviçre’nin, Facebook liderliğinde yapılandırılan Libra Birliğine yönelik, adımlar atmasını gerektirecek ve bu sebeple bir ön bilgilendirme mahiyetinde açıklama yapılıyor.

Bu tespitimizi doğrulayan nokta ise açıklamada şu ifadelerin yer alması; “Libra rezerv yönetimi, yönetişimi ve AML sistemi için gereksinimleri belirlemek üzere uluslararası koordineli bir yaklaşım gerekecektir.”

Dijital para pazarı giderek kızışacak