Kripto para birimleri ile terörizm finansmanını hedefleyen bir blokzinciri analiz şirketi olan Elliptic, Softbank’tan 23 milyon doları yatırım aldı.

İsrail, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin terör örgütü olarak belirlediği Hamas’a bitcoin ile yapılan bağışları takip edebilmek için teknolojiler geliştiren Elliptic dikkatleri üzerine çekmişti.

Girişimin kurucu ortağı ve CEO’su James Smith, CNBC’ye, verdiği röportajda, “Kripto fonların kripto borsalara ne zaman girmeye başladığını tespit ediyoruz. Müşterilerimize bu fonların akış yönü ve onları durdurabilmek için neler yapabileceğine dair bilgi ve hizmet sunuyoruz” dedi.

Terör örgütleri için kripto para birimi finansmanını izlemeye ek olarak, Elliptic ayrıca çocuk pornografisi ticareti, uyuşturucu ticareti ve kara para aklama gibi suçların da kripto paralar ile ilişkisine dair hareketleri takip edebiliyor.

Suç örgütleri kripto para birimlerini anonim ve gerçek kimlikler ile eşleştirilmesi neredeyse imkansız olduğu için tercih ediyorlar. Ancak bu veriler herkesin erişimine açık ve kripto para transferlerinin itibari para birimlerine dönüşme sürecinde gerçek kimlikler açığa çıkıyor. Kripto para borsaları da bu tarz suçlara aracılık yapmak istemedikleri için genel KYC düzenlemelerine uyarak kayıt alıyorlar ve Elliptic bu şirketler ile iş birliği yaparak şüpheli fonların gerçek dünyadaki kaynaklarına ulaşabiliyor.

Zcash veya Monero gibi kripto paralar çok daha üst seviyede gizlilik sağlayabiliyorlar ancak Bitcoin ile kıyaslandıklarında hala sınırlı miktarda likiditeye sahipler ve genel olarak benimsenmiş değiller.

Elliptic, Softbank’tan aldığı 23 milyon dolar yatırımı operasyonlarını büyütmek için kullanacak.